Aktüel & KültürBugüne kadar Türkiye'de yapılmış yüz nakil ameliyatı örnekleri

Bugüne kadar Türkiye'de yapılmış yüz nakil ameliyatı örnekleri

Bir buçuk aylıkken yaşadığı kaza sonrası yüzü ve kafa derisi yanan Leyla Demirci için sosyal medyada başlatılan destek kampanyası giderek büyüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamayla ise Demirci için yürütülen kampanya ilk olumlu sonucunu vermiş gözüküyor.

Yüz nakli olması beklenen Leyla Demirci'nin önünde daha öncesinde Türkiye'de başarıyla gerçekleşen yüz nakil ameliyatı örnekleri bulunuyor.

ÖMER FURKAN ÇINAR GZT 2 DAKİKADA OKUNUR
Bugüne kadar Türkiye'de yapılmış yüz nakil ameliyatı örnekleri
Leyla Demirci
Fotoğraf : İHA

Bir buçuk aylıkken yaşadığı kaza sonrası yüzü ve kafa derisi yanan Leyla Demirci için sosyal medyada başlatılan destek kampanyası giderek büyüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamayla ise Demirci için yürütülen kampanya ilk olumlu sonucunu vermiş gözüküyor.

Yüz nakli olması beklenen Leyla Demirci'nin önünde daha öncesinde Türkiye'de başarıyla gerçekleşen yüz nakil ameliyatı örnekleri bulunuyor.

BEĞEN

Kahramanmaraş'ta 1.5 aylıkken yüzüne örtülen eşarbın odada bulunan çocuklar tarafından yakılması sonucu yüzünde ve kafaderisinde yanıklar oluşan Leyla Demirci'nin sağlığına kavuşma umutları, sosyalmedya başlatılan kampanya sonrası yeniden yeşerdi.

Yıllardır çektiği sıkıntılardan bahseden Leyla, diğer akranlarının kendisinden korkmadığı, herkesgibi olmak istediği bir hayat istiyor. Bunun için de gerekli desteğin sağlanması ve yüz nakli olabilmesi için gün sayıyor.

Yüz nakli için neler gerekiyor?

Ülkemizde birçok kez yapılan yüz nakli ameliyatlarına hazırlanma süreci diğer ameliyatlara göre oldukça uzun ve psikolojik bir süreç gerektiriyor. Buna göre ilk olarak hastanın bu değişim için sağlam bir psikolojide olması ve yüzünde yaşanacak değişimi kaldırabilme ön şartı doktorlar tarafından gözetiliyor.

Başarılı bir yüz nakli için; nakledilecek dokuların halenaktif kandolaşımıyla besleniyor olması, nakil işleminden önce donörün beyin ölümünün gerçekleşmiş ve yaşam ünitesine bağlı olması şart gözüküyor. Doktorlar donörle alıcının benzer yaş ve ten renginde olmasına dikkat ediyor. Ancak donörle verici arasında bir nakil işlemi gerçekleşecekse en önemli ve olmazsa olmaz şart: dokuuyumu.

Leyla'nın önünde başarıya ulaşmış yüz nakil örnekleri bulunuyor

Türkiye aslında yüz nakil ameliyatlarına yabancı değil. 2012 yılında ilk kez Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından hasta Uğur Acar'a yapılan başarılı ameliyat Türkiye de gündem olmakla beraber tüm dünya tarafından gıpta ile takip edilmişti.

İşte başarıyla sonuçlanmış yüz nakli ameliyatları

0. Uğur Acar
Uğur Acar


Antalya'nın Manavgat ilçesi Gebece köyünde dünyaya gelen ve bir aylıkken evinde çıkan yangında yüzü yanan Uğur Acar, 21 Ocak 2012'de Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatıyla yeni hayatına başladı. Tıp dünyasında büyük ses getiren ameliyatla yeni yüzüne kavuşan Acar, 7 yılda yüz fonksiyonlarını büyük oranda kullanma kabiliyeti kazandı.

0. Cengiz Gül
Cengiz Gül

2 yaşındayken televizyonun patlaması sonucu yüzünün %70'ini kabeden Cengiz Gül, Türkiye'nin ikinci yüz nakil hastası olmuştu. Nakil 24 Şubat 2012'de Hacettepe Üniversitesi'nde Doç. Dr. Serdar Nasır tarafından gerçekleştirildi. 

0. Hatice Nergis
Hatice Nergis

Hatice Nergis 15 yaşındayken çiftçi babasına ait av tüfeğinin ateş alması sonucu damağını, çenesini ve sol gözünü kaybetmişti. 2012 yılında Moldava asıllı Türk vatandaşı Olga Aygün'ün yüzünün, Hatice Nergis'e nakli sonrası Türkiye'nin ilk yüz nakli olan kadını olarak literatüre geçti.

0. Turan Çolak
Turan Çolak

Türkiye'nin 4. yüz nakli Turan Çolak'a yapıldı. 15 Mayıs 2012'de yapılan nakil Akdeniz Üniversitesi Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.

0. Recep Sert
Recep Sert

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından 18 Temmuz 2013'te yüz ve çene nakli yapılan Recep Sert Bursa'nın İnegöl ilçesinde temizlediği tüfeğin ateş alması sonucu yüzünden yaralanan Recep Sert'e 18 Temmuz 2013'te Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından yüz ve çene nakli gerçekleştirilmişti.

0. Recep Kaya
Recep Kaya

Türkiye'nin 7. yüz nakli diğer hastalara nispeten daha genç bir isme, Recep Kaya'ya yapıldı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz