Aktüel & KültürBüyüklerin Perihan Ablası, küçüklerin Afet öğretmeni: Perran Kutman

Büyüklerin Perihan Ablası, küçüklerin Afet öğretmeni: Perran Kutman

Tiyatro, sinema ve televizyon kariyeri derken onu bize sevdiren seçtiği vurucu projeleri oldu.

HÜSNA KÖŞGER GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Büyüklerin Perihan Ablası, küçüklerin Afet öğretmeni: Perran Kutman
Perran Kutman, Hayat Bilgisi dizisinin setinde

Tiyatro, sinema ve televizyon kariyeri derken onu bize sevdiren seçtiği vurucu projeleri oldu.

BEĞEN

Perran Kutman, tiyatro ve sinemanın komedi alanındaki önemli isimlerinden birisidir.

Televizyona yaptığı çalışmaları ise onun oynadığı roller ile özdeşleşmesini sağlamıştı.

Ailesinin isteği ile oyunculuğa yönelen Kutman'ın dünden bugüne kariyerinde geldiği noktayı sizler için derledik.

0. 1949 yılında Kanat ailesinin bir ferdi olarak dünyaya gelir Perran. Oyunculukta çok yeteneklidir, onun bu yeteneğini fark eden ailesi konservatuar okumasında ısrar eder.
1949 yılında Kanat ailesinin bir ferdi olarak dünyaya gelir Perran. Oyunculukta çok yeteneklidir, onun bu yeteneğini fark eden ailesi konservatuar okumasında ısrar eder.
0. O başlarda hiç oralı olmaz hatta okulunu dahi sevmez. Ama sonra alışır ve İstanbul Belediye Konservatuarı'ndan mezun olur.
O başlarda hiç oralı olmaz hatta okulunu dahi sevmez. Ama sonra alışır ve İstanbul Belediye Konservatuarı'ndan mezun olur.

0. Profesyonel kariyeri Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda başlar. Kutman, o dönemini şöyle anlatır; "Tahtaya bile saygı duymayı öğrendim"
Profesyonel kariyeri Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda başlar. Kutman, o dönemini şöyle anlatır;

0. Henüz 23 yaşındayken sanatçı Hüseyin Kutman ile evlenir. Bu evlilik, 7 yıl sürer fakat sinemada tanınma süreci de bu dönemde gerçekleştiği için hep Kutman soyadıyla anılır.
Henüz 23 yaşındayken sanatçı Hüseyin Kutman ile evlenir. Bu evlilik, 7 yıl sürer fakat sinemada tanınma süreci de bu dönemde gerçekleştiği için hep Kutman soyadıyla anılır.
0. Arzu Film kadrosunda rol aldığı filmler içerisinde Salak Milyonerler ve Köyden İndim Şehire onu meşhur eden yapımlar olur. Sonrasında Zeki ve Metin ikilisiyle çalışmaya devam eder.
Arzu Film kadrosunda rol aldığı filmler içerisinde Salak Milyonerler ve Köyden İndim Şehire onu meşhur eden yapımlar olur. Sonrasında Zeki ve Metin ikilisiyle çalışmaya devam eder.

0. Sinemada oynadığı her bir rol onun komedi alanındaki yeteneğini daha da ortaya çıkarır. Hababam Sınıfı filmindeki Hürrem ve Gırgıriye'deki Sebahat rolleri kült karakterler arasına girer. Evlidir Ne Yapsa Yeridir filminde ise kullandığı repliklerle unutulmazlar arasına kazınır.
Sinemada oynadığı her bir rol onun komedi alanındaki yeteneğini daha da ortaya çıkarır. Hababam Sınıfı filmindeki Hürrem ve Gırgıriye'deki Sebahat rolleri kült karakterler arasına girer. Evlidir Ne Yapsa Yeridir filminde ise kullandığı repliklerle unutulmazlar arasına kazınır.

0. 1980 yılında, rol aldığı bir tiyatro topluluğunda tanıştıkları müzisyen Koral Sarıtaş ile dünya evine girer.
1980 yılında, rol aldığı bir tiyatro topluluğunda tanıştıkları müzisyen Koral  Sarıtaş ile dünya evine girer.
0. Bir iplik markasının yüzü olarak yer aldığı reklam filmleri döneminde televizyon kariyeri de başlar. Yer aldığı skeçler ve televizyon dizileri ile sevilen karakterlerle özdeşleşeceği dönem başlamış olur.
Bir iplik markasının yüzü olarak yer aldığı reklam filmleri döneminde televizyon kariyeri de başlar. Yer aldığı skeçler ve televizyon dizileri ile sevilen karakterlerle özdeşleşeceği dönem başlamış olur.
0. "Perihan Abla" dizisi ile unutulmazlar arasına giren Kutman, bu rolü ile özdeşleşir hale gelir. Dizinin jenerik müziği halen daha klasikler arasındadır.
0. Sonrasında Şehnaz Tango, Kızlar Yurdu gibi diziler gelir fakat günümüz nesline onu sevdiren Hayat Bilgisi olur. Bu dizinin ardından gelen projeler ise maalesef uzun ömürlü olmaz.
Sonrasında Şehnaz Tango, Kızlar Yurdu gibi diziler gelir fakat günümüz nesline onu sevdiren Hayat Bilgisi olur. Bu dizinin ardından gelen projeler ise maalesef uzun ömürlü olmaz.

0.
0. Günümüzde sessiz ve sakin hayatını sürdüren Kutman'ı ara ara festivallerde görmeye devam ediyoruz. Fakat halen daha bir dizi ya da film projesi yok.
Günümüzde sessiz ve sakin hayatını sürdüren Kutman'ı ara ara festivallerde görmeye devam ediyoruz. Fakat halen daha bir dizi ya da film projesi yok.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HÜSNA KÖŞGER GZT Editörü

'GZT’nin hayat editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "Kamera Arkası” programını hazırlıyor. Bir gün mutlaka iyi insanların kazanacağına inanıyor. Hüsna’ya husna.kosger@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.'

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz