Aktüel & KültürDünya tarihinin en özel 7 mimari çalışması

Dünya tarihinin en özel 7 mimari çalışması

Dünya tarihinin en özel 7 mimari çalışması

HÜSNA KÖŞGER GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Dünya tarihinin en özel 7 mimari çalışması
​Dünya tarihinin en özel 7 mimari çalışması

Dünya tarihinin en özel 7 mimari çalışması

BEĞEN

Dünya tarihinin en özel 7 mimari çalışması

0.
0. Casa Mila - İspanya
Casa Mila - İspanya

Popüler olarak “La Pedrera” adıyla bilinen Barselona’daki bu yapının mimarı Antoni Gaudi. Her katı 1323 metrekarelik bir alana sahip olan binanın yapımına 1906 yılında başlandı. 6 yıllık bir çalışmanın ardından hayata kazandırılan bu yapı, 1984’de UNESCO tarafından Dünya Mirası kabul edildi.

0.
0. Burç El - Arab - BAE
Burç El - Arab - BAE

1999 yılından tamamlanan yapının mimarı Tom Wright, mühendisi ise Rick Gregory. Arap Kulesi adını taşıyan bu yapı, turistik açıdan da büyük öneme sahip. Yapı, zenginliğin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

0.
0. Atomium - Belçika
Atomium - Belçika

1958 yılında Expo 58 Fuarı için Belçika'da üretilen bu yapı, Andre Waterkeyn tarafından tasarlanmıştı. Waterkeyn bu yapıyı, bir demir atomun 165 milyar kez büyütülmüş halini yansıtmak amacıyla hazırladı.

0.
0. Guggenheim Müzesi - İspanya
Guggenheim Müzesi - İspanya

İspanya eski Kralı Juan Carlos I tarafından açılan müzenin tasarımı, Kanadalı-Amerikalı ünlü mimar Frank Gehry tarafından yapıldı. 1977 yılında açılan yapı, post-modern mimarinin örnek çalışmalarından biri olarak kabul ediliyor. 

0.
0. Taç Mahal - Hindistan
Taç Mahal - Hindistan

Dönemin kralı Şah Cihan’ın büyük aşkı eşi Mümtaz Mahal’ın ölümünden sonra uğruna inşa ettirdiği bu yapı, ancak 20 yılda 22 bin kişinin çalışmasıyla bitebildi. Üstad Ahmed Lahauri önderliğindeki bir mimarlar heyeti tarafından hazırlanan yapı, 1983 yılında UNESCO Dünya mirası ilan edildi.

0.
0. Kubbet - üs Sahra - Filistin
Kubbet - üs Sahra - Filistin

687 ve 691 arasında Emevi halifesi Abdülmelik tarafından yaptırılan Kubbet- üs Sahra, 1561 yılında dönemin Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından içerisine mermerler ve çiniler eklenerek daha da geliştirildi. Yapı, İslam mimarisinin başyapıtlarından biridir.

0.
0. Sultan Ahmet Cami - Türkiye
Sultan Ahmet Cami - Türkiye

1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından mimar Sedefkar Mehmed Ağa’ya yaptırılan Sultan Ahmet Cami aynı zamanda Mavi Cami adını da taşır. Bunun sebebi; kubbeleri yine mavi ağırlıklı kalem işleriyle süslenmiş olmasıdır.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HÜSNA KÖŞGER GZT Editörü

'GZT’nin hayat editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "Kamera Arkası” programını hazırlıyor. Bir gün mutlaka iyi insanların kazanacağına inanıyor. Hüsna’ya husna.kosger@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.'

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz