Aktüel & KültürEngelli insanların hikayelerini yansıtan 6 'engelsiz' film

Engelli insanların hikayelerini yansıtan 6 'engelsiz' film

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Engelli bireylere karşı daha duyarlı ve hassas davranmamız gereken bir zamandayız. Peki onların hikayelerine ne kadar hakimiz?

HÜSNA KÖŞGER GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Engelli insanların hikayelerini yansıtan 6 'engelsiz' film
Tamam Mıyız filminden: Aras Bulut İynemli

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Engelli bireylere karşı daha duyarlı ve hassas davranmamız gereken bir zamandayız. Peki onların hikayelerine ne kadar hakimiz?

BEĞEN

Toplumun bir gerçeğidir onlar. Kötü kalpli demeye bile dilimizin varmadığı belirli karanlık yürekler tarafından dışlansalar da onlar, ne yarım bir insandırlar ne de başka bir şey.

Şairin bir şiirinde söylediği gibi; 'Korkunca kötüsünüz, Korkunçca ve korkakça kötüsünüz!' demek geliyor insanın içinden.

Fakat bizler o tarafta değiliz. Bugün farkındalık günleri olan engelli bireylerimizin her zaman yanındayız. Ve onlar için daha fazla umut olabilmek için şu anda okumuş olduğunuz bu içeriği hazırladık.

Haydi gelin şimdi hep birlikte; engelli insanların hikayelerini yansıtan 6 engelsiz filme bakalım:

0. Forrest Gump
Forrest Gump

Forrest Gump, düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Aralarında; Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında birçok olayın yaşanmasına şahitlik eder. Gump, bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan habersizdir.

0. Tamam Mıyız?
Tamam Mıyız?

İhsan bedensel engeli nedeniyle annesine bağımlı olarak yaşamak zorunda olan ve içerisinde kısılıp kaldığı bu hayata günbegün daha fazla küsen genç bir adamdır. Hayalleri vardır; asla gerçekleşmeyeceğini düşündüğü bu hayallerin uktesi ve annesine yük olduğu fikrinin ağırlığıyla yaşamdan kopmaktadır. Temmuz ise idealleri doğrultusunda baba evinden ayrılan ve bu süreçte ayaklarının üzerinde durmak için çabalayan bir heykeltıraştır. Geçinebilmek amacıyla çocuk romanlarında çizerlik yapar ve iyi gittiğini sandığı bir ilişkisi de vardır. Bir anda sevgilisi tarafından terk edilmesi ve elindeki işi kaybetmesi hayatını daha da altüst eder. Temmuz ve İhsan'ın yolları hayatlarının böylesine karanlık bir döneminde kesişir ve bu tesadüf ikisinin de yeniden doğmasını sağlar.

0. Kelebek ve Dalgıç
Kelebek ve Dalgıç

43 yaşındaki Jean-Dominique Bauby, üç hafta süren koma halinden sonra gözlerini açmıştır. Bu mucizevi uyanış doktorlar tarafından şaşkınlıkla karşılanır çünkü Bauby fiziksel olarak hiçbir eylemi yerine getiremiyorken, beyin bölgesinde hiçbir sorun çıkmaz. Tek kontrol edebildiği organı sol göz kapağı olan adam, bir mucizeye daha imza atarak insanlarla göz hareketiyle anlaşmaya, dahası hayat hikayesini anlatacağı kitabını yazmaya başlar.

0. Benim Dünyam
Benim Dünyam

Ela, henüz iki yaşındayken geçirdiği hastalık nedeniyle hem gözlerini hem de duyma yetisini kaybetmiş bir genç kızdır. Bu sebeple çevresiyle tamamen uyumsuz biri olarak yetişen genç kızın bu süreci, onu iyileştirmek için hayatını adayan Mahir Hoca ile tanışana dek devam eder.

0. Benim Adım Sam
Benim Adım Sam

Sam Dawson beyninde bir gelişme problemi olan, bu nedenle de yedi yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip olan, karısı tarafından terk edilmiş, kızıyla birlikte yaşayan bir babadır. Tüm zihinsel engellerine rağmen iyi bir sosyal çevresi ve mutlu bir ailesi olan Dawson'ın asıl sorunları kızı yedi yaşına geldiğinde başlar. Kızı Lucy'nin doğum günü partisinde eve gelen bir sosyal güvenlik çalışanı baba ve kızı trajik bir sona sürükleyecektir.

0. Başka Dilde Aşk
Başka Dilde Aşk

Onur’un tüm yaşamı, beraber spor yaptığı arkadaşlarından birinin doğum günü partisinde beklenmedik bir dönüşüme uğrayacaktır. Beraberce kürek takımında yer aldığı arkadaşı Vedat’ın doğum günü partisinde Zeynep’le tanışır ve hayatı değişir.

0. Finalimizi, Mucize filminden bir sahneyle yapıyoruz:
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HÜSNA KÖŞGER GZT Editörü

'GZT’nin hayat editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "Kamera Arkası” programını hazırlıyor. Bir gün mutlaka iyi insanların kazanacağına inanıyor. Hüsna’ya husna.kosger@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.'

BEĞEN
Sosyal medyanın en eski akımlarından: Harlem Shake VİDEO / 01:44

Sosyal medyanın en eski akımlarından: Harlem Shake

Ahmet Zarifoğlu Aktüel & Kültür Perşembe 16:11, 18.07.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz