Aktüel & KültürFazla kilo reflüyü artırıyor

Fazla kilo reflüyü artırıyor

Uz. Dr. Sedat Özdemir reflünün kilolu kişilerde daha fazla görüldüğünü belirtti. Özdemir, "Reflüsü olan kişiler kilo verdiğinde bu yakınmaların büyük oranda gerilediği gözlemleniyor" dedi.

ADİLE TOPÇU GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Fazla kilo reflüyü artırıyor
Uz. Dr. Sedat Özdemir reflünün kilolu kişilerde daha fazla görüldüğünü belirtti.

Uz. Dr. Sedat Özdemir reflünün kilolu kişilerde daha fazla görüldüğünü belirtti. Özdemir, "Reflüsü olan kişiler kilo verdiğinde bu yakınmaların büyük oranda gerilediği gözlemleniyor" dedi.

BEĞEN

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Sedat Özdemir, aşırı kilonun reflüyü tetiklediği konusunda uyarılarda bulundu.

Reflü hastalığının kişinin yaşam kalitesini düşürdüğüne dikkat çeken Uz. Dr. Sedat Özdemir, "Mide asidi, gıdaları sindirmekle görevlidir. Gıdaları sindirmesi gereken mide asidi ve içerisindeki aktif hale geçmiş enzimler yukarı kaçınca yemek borusunda, boğazda, yutakta ve hava yollarında birtakım hasarlar oluşuyor. Kişinin yaşam kalitesi son derece olumsuz etkileniyor" diye konuştu.

''Beslenme alışkanlıkları önemli ''

Reflünün, göğüs kafesi arkasında özellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan yanma olarak görüldüğünü ifade eden Uz. Dr. Özdemir, beslenmenin hastalığın tedavisindeki etkisine dikkat çekti. Kilo veren kişilerde hastalıkla ilgili şikayetlerin hafiflediğini belirten Uz. Dr. Özdemir, "Reflü, altta yatan sebebe bağlı olarak anatomik bir bozukluk varsa çocukluk çağından itibaren görülebilir. Erişkinlerde, obezite hastalarında ve kilolu kişilerde daha fazla görülüyor. Tansiyon ve kalp gibi bazı ilave hastalıklar da reflünün daha sık görülmesine neden oluyor. Reflüsü olan ve altında anatomik bozukluk saptamadığımız kişiler kilo verince bu yakınmaları büyük oranda geriliyor. Onun dışında birtakım beslenme alışkanlıkları, alkol tüketimi, yağlı yiyecekler ve kafeinli gıdaların fazla kullanılması buna sebep oluyor" ifadelerini kullandı.

''Mide fıtığı hatta kansere dönüşebiliyor ''

Yemek borusuna kaçan mide asidinin ilerleyen zamanlarda burada birtakım değişikliklere neden olabileceği konusunda uyaran Özdemir,

  • "Uzun vadede kansere kadar giden değişikliklere, yemek borusunda daralmalara sebep olabiliyor. Mide fıtığı gibi bir anatomik sorun varsa tedavide cerrahiye kadar giden alternatif tedavi yöntemleri öneriyoruz" dedi.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
Çoban Krallar: Hiksoslar VİDEO / 05:25

Çoban Krallar: Hiksoslar

Ahmet Zarifoğlu Aktüel & Kültür Cumartesi 15:19, 14.12.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz