Aktüel & KültürGöz tansiyonunu hafife almayın: Ciddi problemlerle sonuçlanabiliyor

Göz tansiyonunu hafife almayın: Ciddi problemlerle sonuçlanabiliyor

Göz tansiyonu gibi hastalıkların kazalara davetiye çıkarabileceğini belirten uzmanlar, göz sağlığının hayatımızı direkt olarak etkileyen konuların başında geldiğini belirtiyor. Göz sağlığımızı düzenli kontrol ettirmemek özellikle trafikte büyük tehlikelere davetiye çıkarabiliyor.

MÜGE VARDAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Göz tansiyonunu hafife almayın: Ciddi problemlerle sonuçlanabiliyor
İhmal edilen göz tansiyonu, trafik kazalarına dahi neden olabiliyor.

Göz tansiyonu gibi hastalıkların kazalara davetiye çıkarabileceğini belirten uzmanlar, göz sağlığının hayatımızı direkt olarak etkileyen konuların başında geldiğini belirtiyor. Göz sağlığımızı düzenli kontrol ettirmemek özellikle trafikte büyük tehlikelere davetiye çıkarabiliyor.

Dünyagöz Hastanesi'nden Op. Dr. Hakan Özkan, konuyla ilgili "Göz sağlığı, hayatımızı direkt olarak etkileyen konuların başında geliyor. Göz sağlığımızı düzenli kontrol ettirmemek özellikle trafikte büyük tehlikelere davetiye çıkarabiliyor" diyor.

  • "Ehliyet aldıktan sonra da mutlaka senede bir kez göz muayenesi yapılması gerekiyor. Bir göz tansiyonu hastası çok ileri bir hastalık noktasında bile yazıları okuyabilir ve en uzaktaki gösterdiğiniz simgeleri görebilir. Ancak dürbünle baktığınız gibi sadece ortayı görür. Yanları görmesi imkansızdır. Dolayısıyla bu sürücünün kaza yapma ihtimali çok yüksektir.”

Her gün milyonlarca otomobilin trafikte seyir halinde olduğu büyük şehirlerde, sürücülerin göz sağlığı büyük önem taşıyor. Ehliyetin ilk alınma sürecinden sonra görme muayenesi yapılmadığı için zamanla görme yetisi azalan sürücüler hem kendilerinin hem de diğer sürücü ve yayaların can güvenliğini tehdit edebiliyor. Bu sürücülerin görme yetilerinin azaldığının farkında olmama ihtimali konusunda uyaran Op. Dr. Hakan Özkan, sürücülere yılda bir kez mutlaka göz muayenesi olmalarını öneriyor.

Ticari araç sürücülerinin bu konuda daha da hassas olması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Hakan Özkan, şunları söylüyor:

  • “Araç kullanırken farklı koşulların sizi ne derece etkilediği oldukça önemli. Sürüşünüz sırasında görme durumunuzda hukuki standartların altına düşme oluyorsa, hem kendinizin hem de diğer sürücülerin hayatını tehlikeye atmamak için senede bir kez göz muayenesini ihmal etmeyin.”
0. Göz tansiyonu olan hastalar yan açıları göremiyor
Göz tansiyonu olan hastalar yan açıları göremiyor

Göz tansiyonu olan hastaların yan noktaları görmekte çok zorlandığını belirten Op. Dr. Hakan Özkan, kişilerin bazen görme kusurlarının farkında olmadıklarını söylüyor. Bu tip vakaların trafikte kazalara yol açabileceğinin altını çizen Op. Dr. Özkan “Ne yazık ki birçok hasta gözünde ciddi anlamda bir rahatsızlık yaşamadığı sürece göz doktoruna gitmiyor. Ancak bazı görme kusurları hastaların farkında olmadan ilerleyebiliyor ve günlük hayatına zarar verebilecek bir olaya sebep olabiliyor” diyor. 

0. Araç muayenesi 2 yılda bir gerçekleştiriliyor, peki ya gözlerimizin?
Araç muayenesi 2 yılda bir gerçekleştiriliyor, peki ya gözlerimizin?

Özellikle trafikte çok vakit geçiren meslek sahiplerinin; servis, otobüs ve taksi gibi araçların sürücülerinin daha da dikkat ederek muayenelerini aksatmamalarının altını çizen Op. Dr. Hakan Özkan “Her iki yılda bir araç muayenesi zorunlu. Araçlarımız her açıdan kontrol ediliyor; peki araçları kullanan kişiler göz muayenelerini düzenli olarak gerçekleştiriyor mu?” sorusunu sözlerine ekliyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
MÜGE VARDAR GZT Editörü

GZT Hayat Kategorisi’nde Sorumlu Editör olarak görev yapıyor. Kadın, sağlık, sosyal medya, popüler kültür, moda konularının yanı sıra; çeşitli markalar için reklam içerikleri üretiyor. Müge’ye müge.vardar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

TRT Arşiv farkıyla cirit oyunu şenliği VİDEO / 01:24

TRT Arşiv farkıyla cirit oyunu şenliği

Ahmet Zarifoğlu Aktüel & Kültür Salı 15:03, 21.05.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz