Aktüel & KültürMevsim değişikliklerinde kuru öksürüğe neden olan Krup Sendromu nedir?

Kuru öksürüğün ve bitmeyen gribin nedeni 'Krup sendromu' olabilir

Çocuğunuzda bir türlü geçmek bilmeyen kuru öksürük varsa ve bitmeyen gribin nedeni, halk arasında 'Yalancı kuşpalazı' olarak da adlandırılan krup sendromu olabilir.

MÜGE VARDAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Kuru öksürüğün ve bitmeyen gribin nedeni 'Krup sendromu' olabilir
Özellikle mevsim geçişlerinde görülen kuru öksürüğün ardındaki neden 'Krup sendromu' olabilir.

Çocuğunuzda bir türlü geçmek bilmeyen kuru öksürük varsa ve bitmeyen gribin nedeni, halk arasında 'Yalancı kuşpalazı' olarak da adlandırılan krup sendromu olabilir.

BEĞEN

En fazla parainfluenza isimli virüsün sebep olduğu krup sendromu, gırtlak ve çevresini tutarak akciğere hava girişini önleyen viral bir hastalık.

  • Daha çok bebeklerde görülen hastalık, ilk olarak soğuk algınlığı belirtileri ile kendini gösterirken ilerleyen günlerde köpek havlaması şeklinde kaba bir öksürüğe dönüşüyor.

Son aşamada öksürük, nöbetler halinde geliyor. Bu duruma bir de bebeğin ağlaması eklendiğinde sendrom daha da şiddetleniyor; çünkü gırtlakta ve ses tellerinde oluşan ödem çocuğun nefes almasını zorlaştırıyor.


0. Havayı solumasın sağlayın
Havayı solumasın sağlayın
Havaların serin olduğu gecelerde kısa bir süre pencereyi açarak çocuğun dış havayı soluması sağlayın. Sıcak havalarda ise anne babalar, buzdolabının buzluk kısmını açarak çocuğun soğuk havayla temas etmesini sağlayabilir. Böylece çocuğun solunum sıkıntısını rahatlatılabilir. Ayrıca, çocuk beslenirken sıkıntı yaşıyorsa serum desteği verilebilir. Çocuğun odasının ısı ve nem oranına dikkat edilmeli. Çocuğun beslenme düzeni ve hijyen kurallarının önemli olduğu unutulmamalı.
Kaynak: ntv.com

0. Solunum rahatlatarak tedaviye başlanır
Solunum rahatlatarak tedaviye başlanır
Öksürük tedavisine solunumun rahatlatılmasıyla başlanmalı. Daha sonra çocuğun hava yolları açık tutularak oksijen desteği verilmeli. Ateş düşürücüler, soğuk veya ödem çözücü ilaçlar içeren buharlarla da çocuklarınızı rahatlatabilirsiniz.
0. 3 yaş altı çocuklar tehlikede
3 yaş altı çocuklar tehlikede
Solunum probleminin 5 ya da 6 gün sürebileceğini söyleyen uzmanlar, 3 yaş altındaki çocukların hastalığının daha ağır geçebileceği konusunda da uyarıyor. Acil tedavi gerektiren bu problem fark edildiğinde, mutlaka bir uzmana başvurulmalı.
0. Uzmanlar uyarıyor!
Uzmanlar uyarıyor!
Krup sendromunda gündüzleri önemli bir sorun yaşanmazken gece saatlerinde solunum problemlerinin ortaya çıkabildiğini belirten uzmanlar, hastalığın tedavisiyle ilgili de tavsiyelerde bulunuyor.
0. Geceleri artıyor
Geceleri artıyor
Nezleye ve soğuk algınlığına yol açan influenza, RSV, adenovirüs gibi birçok etkenin de krup sendromuna zemin hazırlayabildiğini aktaran uzmanlar, hastalığın belirtilerinin çoğunlukla geceleri kötüleştiğini söylüyor.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
M MÜGE VARDAR GZT Editörü

GZT Hayat Kategorisi’nde Sorumlu Editör olarak görev yapıyor. Kadın, sağlık, sosyal medya, popüler kültür, moda konularının yanı sıra; çeşitli markalar için reklam içerikleri üretiyor. Müge’ye müge.vardar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz