Aktüel & KültürNükleer savaşı önleyerek 'Dünyayı Kurtaran Adam'ın ilginç hikayesi

Nükleer savaşı önleyerek 'Dünyayı Kurtaran Adam'ın ilginç hikayesi

1983 yılında verdiği karar ile belki de dünyanın nükleer savaşa girmesini engelleyerek yok olmasını engelleyen Stanislav Petrov adındaki Sovyet subayı, Mayıs ayında sessiz bir şekilde küçük bir kasabada hayatını kaybetti.

ABDÜLKERİM ARSLAN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Nükleer savaşı önleyerek 'Dünyayı Kurtaran Adam'ın ilginç hikayesi
Nükleer savaşı önleyen 'Dünyayı Kurtaran Adam'ın ilginç hikayesi

1983 yılında verdiği karar ile belki de dünyanın nükleer savaşa girmesini engelleyerek yok olmasını engelleyen Stanislav Petrov adındaki Sovyet subayı, Mayıs ayında sessiz bir şekilde küçük bir kasabada hayatını kaybetti.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle başlayan Soğuk Savaş, Batı ve Doğu Blokları arasında önce artan daha sonra da azalan gerilim ivmesi gösterdi. Soğuk Savaş döneminde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) balistik nükleer füzeler yapması, Doğu ve Batı bloğu arasındaki ‘ilk saldırı’ ihtimallerini ortaya çıkardı.

İlk saldırıyı gerçekleştiren dünyanın sonunu getirebilecek bir nükleer savaşın fitilini ateşleyebilirdi. İşte tam da böyle bir dönemde Sovyet subay Stanislav Petrov SSCB ve ABD arasında nükleer savaşı engelledi.

0. Tarih 26 Eylül 1983’ü gösteriyordu. Rus subay Petrov gece mesaisi için yer altı sığınağında gece nöbetindeydi.
Tarih 26 Eylül 1983’ü gösteriyordu. Rus subay Petrov gece mesaisi için yer altı sığınağında gece nöbetindeydi.

0. Mesaisinin bitmesine saatler kala Petrov, bilgisayarda verilen uyarıya göre ABD’den bir füzenin Sovyet topraklarına doğru geldiğini gördü.
Mesaisinin bitmesine saatler kala Petrov, bilgisayarda verilen uyarıya göre ABD’den bir füzenin Sovyet topraklarına doğru geldiğini gördü.

0. O zamana kadar ABD ile SSCB Küba’dan Afganistan krizine kadar birçok alanda karşı karşıya gelmiş, gerginlik bir an bile olsun azalmamıştı.
O zamana kadar ABD ile SSCB Küba’dan Afganistan krizine kadar birçok alanda karşı karşıya gelmiş, gerginlik bir an bile olsun azalmamıştı.
0. Petrov’un gelen füzeye karşı bir şey yapması ve tehlikenin gerçek olup olmadığını anlaması için 15 dakikalık bir zamanı vardı. Kremlin yönetimi ise yarım saat için de karşılık için kırmızı düğmeye basacak ve hedef bertaraf edilecekti.
Petrov’un gelen füzeye karşı bir şey yapması ve tehlikenin gerçek olup olmadığını anlaması için 15 dakikalık bir zamanı vardı. Kremlin yönetimi ise yarım saat için de karşılık için kırmızı düğmeye basacak ve hedef bertaraf edilecekti.
0. Soğuk terler döken Petrov’un hızlı ama bir o kadar da sakin bir şekilde karar vermesi gerekiyordu. ABD’nin saldırması halinde bunun tek bir füze ile olmayacağını düşünen Petrov dakikalar sonra karar verdi.
Soğuk terler döken Petrov’un hızlı ama bir o kadar da sakin bir şekilde karar vermesi gerekiyordu. ABD’nin saldırması halinde bunun tek bir füze ile olmayacağını düşünen Petrov dakikalar sonra karar verdi.
0. Ve tarihe geçecek o karar verildi: Petrov komutanlarına, gelen füze sonrası çalışan alarmın hatalı olduğunu söyledi.
Ve tarihe geçecek o karar verildi: Petrov komutanlarına, gelen füze sonrası çalışan alarmın hatalı olduğunu söyledi.

0. Füze olduğu düşünülen hareketliliğin bulutlardan yansıyan Güneş ışığı olduğu ortaya çıktı, Petrov haklı çıktı.
Füze olduğu düşünülen hareketliliğin bulutlardan yansıyan Güneş ışığı olduğu ortaya çıktı, Petrov haklı çıktı.
0. Dünyanın belki de nükleer bir felaketten kurtaran bu karar nükleer savaşın engellenmesine vesile oldu.
Dünyanın belki de nükleer bir felaketten kurtaran bu karar nükleer savaşın engellenmesine vesile oldu.
0. Bu olayı Petrov eşi dahil kimse bilmiyordu. Ta ki 15 yıl sonra Petrov’un komutanı olan Yuriy Votintsev’in Alman Bild gazetesine anlatmasıyla ortaya çıktı.
Bu olayı Petrov eşi dahil kimse bilmiyordu. Ta ki 15 yıl sonra Petrov’un komutanı olan Yuriy Votintsev’in Alman Bild gazetesine anlatmasıyla ortaya çıktı.
0. 2006’da BM merkezinde Dünya Vatandaşları Derneği tarafından Petrov’a, üzerinde ‘nükleer savaşı önleyen insana’ yazan bir ödül verildi.
2006’da BM merkezinde Dünya Vatandaşları Derneği tarafından Petrov’a, üzerinde ‘nükleer savaşı önleyen insana’ yazan bir ödül verildi.
0. 2014’te Petrov ile ilgili ‘Dünyayı Kurtaran Adam’ (The man who saved the world) belgeseli çekildi.
2014’te Petrov ile ilgili ‘Dünyayı Kurtaran Adam’ (The man who saved the world) belgeseli çekildi.

0. Küçük bir kasabada yaşayan ve 'Dünyayı Kurtaran Adam' olarak nitelendirilen Petrov’un geçtiğimiz Mayıs ayında evinde öldüğü belirtildi.
Küçük bir kasabada yaşayan ve 'Dünyayı Kurtaran Adam' olarak nitelendirilen Petrov’un geçtiğimiz Mayıs ayında evinde öldüğü belirtildi.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
A ABDÜLKERİM ARSLAN GZT Editörü

GZT’de gündem editörü olarak çalışıyor. Daha çok dünyada yaşanan gelişmeleri takip ederek, uluslararası ilişkiler başlığı altındaki dikkat çeken konuları yakından inceliyor. Abdulkerim’e abdulkerim.arslan@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Piri Reis Üniversitesi Gemisi Samsun’a ulaştı VİDEO / 01:00

Piri Reis Üniversitesi Gemisi Samsun’a ulaştı

Ahmet Zarifoğlu Aktüel & Kültür Pazar 12:52, 19.05.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz