Aktüel & KültürÖğretmenlik mesleğini sizlere yeniden sevdirecek 5 karakter

Öğretmenlik mesleğini sizlere yeniden sevdirecek 5 karakter

Öğrencilerine, öğretmen olmanın dışında hem anne hem de baba olmayı başarabilmiş tüm eğitimcilerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.

HÜSNA KÖŞGER GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Öğretmenlik mesleğini sizlere yeniden sevdirecek 5 karakter
Ölü Ozanlar Derneği filminin başrolünde Robin Williams bulunuyordu

Öğrencilerine, öğretmen olmanın dışında hem anne hem de baba olmayı başarabilmiş tüm eğitimcilerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Yarın 24 KasımÖğretmenler Günü! Öğrencilerine hem anne-baba hem de arkadaş olabilmeyi başarabilmiş tüm eğitimcilerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

Sizlere bu önemli güne özel olarak, öğretmenlik mesleğini seyirciye farklı bir şekilde yansıtmayı başarabilmiş 5 kurgusal karakteri sunuyoruz.

Eminiz sizler de onlardan bir şeyler öğrenmişsinizdir:

1. Hayat Bilgisi - Afet Güçverir / 2006
Hayat Bilgisi - Afet Güçverir / 2006

Günümüzün en popüler isimlerini sırasında öğrenci olarak oturtan, ezberci eğitimden uzak hikayesiyle yıllarca taklitleri bile yapılan bir dizi. Afet Öğretmen, hepimizin öğretmeniydi.

2. Her Çocuk Özeldir - Ram Shankar / 2007
Her Çocuk Özeldir - Ram Shankar / 2007

Aamir Khan'ın mutlaka izlenmesi gereken birkaç özel filminden biridir kuşkusuz. Her çocuğun kendine özgü yeteneklerinin olduğunu ve kimsenin doktor, mühendis vb. bir mesleği yapmak zorunda olmadığı gerçeğini yüzümüze yüzümüze vururdu. 

3. Ölü Ozanlar Derneği - John Keating / 1989
Ölü Ozanlar Derneği - John Keating / 1989

Robin Williams'ı bizlere bir kez daha sevdiren, edebiyatın büyülü dünyasında derin rüyalara daldıran bir baş yapıt. İzlemeyen yoktur diye tahmin ediyoruz. 

4. Hababam Sınıfı - Mahmut Hoca / 1975
Hababam Sınıfı - Mahmut Hoca / 1975

6 seri halinde çekilen bu gişe rekortmeni film, öğretmenliği en derininden işleyen yönüyle dikkat çekiyordu. Öğrenciliğin sadece ders çalışmaktan ibaret olmadığı, öğretmenliğin ve anne - babalığın ise sadece bilinenle sınırlı kalmadığını bizlere güldüre güldüre öğreten kült bir yapım. Kuşkusuz en unutulmaz karakterlerinden biri de Mahmut Hoca'ydı.

5. Sevgili Öğretmenim - Hülya Hoca / 1965
Sevgili Öğretmenim - Hülya Hoca / 1965

Genç bir öğretmen ve şımarık öğrencilerinin arasında verdiği hayatta kalma mücadelesinin öğrettiği bir şey vardı: 'Kuvvetlinin zayıfa destek olması, zenginin yoksula el uzatması, insanların birbirlerine yardım ederek yaşaması ayıp değil.' Öğretmenimiz Hülya Koçyiğit, talebesi Ediz Hun.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HÜSNA KÖŞGER GZT Editörü

'GZT’nin hayat editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "Kamera Arkası” programını hazırlıyor. Bir gün mutlaka iyi insanların kazanacağına inanıyor. Hüsna’ya husna.kosger@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.'

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz