Aktüel & KültürŞarkılarıyla duygularımıza farklı bir mana katan ses: Kalben

Şarkılarıyla duygularımıza farklı bir mana katan ses: Kalben

Ne ismi bir sahne adı ne de derdi alternatif müziğin soul kızı olmak. Elinde gitarı önünde mikronu; içeriğimizin konuğu Kalben.

HÜSNA KÖŞGER GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Şarkılarıyla duygularımıza farklı bir mana katan ses: Kalben
Kalben

Ne ismi bir sahne adı ne de derdi alternatif müziğin soul kızı olmak. Elinde gitarı önünde mikronu; içeriğimizin konuğu Kalben.

BEĞEN

"Her yerde saçlar" deyip kazandığı ünüyle mi başlasak yoksa isminin hep sahne adı olarak sanılıp "Kalben, gerçek adı ne?" diyerek Google'de arama yapılmasıyla mı?

Her şeyden önce Kalben'i kısaca tanıyalım

Kalben'i tanıyalım
Kalben'i tanıyalım

17 Ocak 1986 tarihinde İskenderun'da dünyaya gelen Kalben'in tam ismi, Kalben Sağdıç. Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler alanında tamamlayan Kalben, yüksek lisans eğitimini Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında sürdürdü.

Sekiz yaşında piyano çalarak başladığı müzik kariyerine, gitar çalarak ve kendi bestelerini yaparak devam etti.

Fakat mesleki kariyerine İstanbul'da başladı. Özel sektörün elinde laptop'u ve kahve fincanıyla yazılar yazan kreatif kızı olarak başladığı iş kariyerinde; marka müdürü, editörlük, proje yöneticiliği gibi görevlerde yer aldı.

Hayatımıza nasıl girdi?

Kalben'in hayatımıza girişi
Kalben'in hayatımıza girişi

Yaşadıklarını kaleme döktüğü şarkısı Saçlar ile çıkış yakalayan fakat öncesinde internet üzerinde yayınladığı şarkıları ve verdiği mini konserleriyle hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip olan Kalben, popüler kültürün nimetinden yararlanarak kısa sürede kim bu kız dedirtmeye başlamıştı.

Reklam filmlerinde kullanılan, insanların, "annem de benim dökülen saçlarım için aynı yorumu yapıyor" diyerek mizah yaptığı bu şarkı, onu kısa sürede alternatif müziğin bilinen isimleri arasına sokmuş oldu.

0.
0. Haydi Söyle deyip hepimizi ağlattı
Haydi Söyle deyip hepimizi ağlattı

Tarzını hiçbir zaman kaybetmeyen Kalben, bir İbrahim Tatlıses klasiği olan 'Haydi Söyle' ile herkesi ağlattı. O kadar değişik yorumladı ki bir zaman sonra bizlere İbrahim Tatlıses'in yorumunu bile unutturdu. Ve elbette bu şarkıda reklam kampanyalarında kullanıldı.

0.
0. Fakat 'o ne' Kalben?
Fakat 'o ne' Kalben?

Kalben'in reklam maceraları bununla da sınırlı kalmadı. Doğu Demirkol ile birlikte yer aldıkları kısa film tadındaki 'o ne' reklamı zamanla müziğiyle bile çok sevildi. Öyle ki reklamda, 'Kalben ismi gerçek mi?' şeklindeki Google aramalarına bile bir görderme yapıldı.

0.
0. Yeni albümüyle bambaşka bir Kalben
Yeni albümüyle bambaşka bir Kalben

Saçlar ve devam eden süreçle yakalamış olduğu çıkışı yeni albümle devam ettiren Kalben, hem okuma tarzı hem de şarkı sözleriyle kendini daha çok sevdirdi. 'Ben Her Zaman Sana Aşıktım', 'Sonsuza Kadar' ve 'Derdimin Çiçeği'... Günlük hayatta sahip olduğumuz ifade biçimlerini notalara döktüğü şarkılarıyla artık yerini tamamen sağlamlaştırdı. Belirli bir tarzın değil her türlü müzik zevkinin sevilen ve dinlenen sesi oldu.

0. Elbette bunda, sahip olduğu doğallığı ve sosyal medya için değiştirmediği kimliği de etkiliydi
Elbette bunda, sahip olduğu doğallığı ve sosyal medya için değiştirmediği kimliği de etkiliydi
0.
0. O halde vedamızı da Kalben'in Sonsuza Kadar şarkısıyla yapalım
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HÜSNA KÖŞGER GZT Editörü

'GZT’nin hayat editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "Kamera Arkası” programını hazırlıyor. Bir gün mutlaka iyi insanların kazanacağına inanıyor. Hüsna’ya husna.kosger@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.'

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz