Aktüel & KültürTürkiye'nin saklı şehrinde hayalet köy: Lübbey, Ödemiş

Türkiye'nin saklı şehrinde hayalet köy: Lübbey, Ödemiş

İzmir'in Ödemiş ilçesinde, tarihi antik çağlara kadar uzanan ve kamuoyunda 'satılık köy' olarak anılan Lübbey Köyü, terk edilmiş vaziyette, insanların uğrak yeri haline geldi.

MÜGE VARDAR DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Türkiye'nin saklı şehrinde hayalet köy: Lübbey, Ödemiş
Ege köyü Lübbey'de nüfus sayısı, 10'u geçmiyor.

İzmir'in Ödemiş ilçesinde, tarihi antik çağlara kadar uzanan ve kamuoyunda 'satılık köy' olarak anılan Lübbey Köyü, terk edilmiş vaziyette, insanların uğrak yeri haline geldi.

BEĞEN

Yaklaşık 30 yıl önce göçle boşalıp neredeyse tam bir hayalet yere dönüşmüş bir Ege köyü olan Lübbey'de bugün yaşayanların sayısı 10'u geçmiyor.

Küçük Menderes Havzası'nda, Bozdağ'ın eteğinde, 500 metre yükseklikte olan Lübbey kaderine terk edilmiş, bir çoğu yıkılmış evleri ve onları terk etmeyen son sakinleriyle var olmaya çalışıyor.

0.
0. Köy nüfusu 10 kişi
Köy nüfusu 10 kişi
Kaderine terk edilen köy, adeta hayalet bir şehri andırıyor. Köyde bugünlerde yaklaşık 10 kişi yaşıyor; ki bunların hepsi yaşlı.
0.
0. Çok sayıda isimle anılıyor
Çok sayıda isimle anılıyor
İzmir'in Ödemiş ilçesine 13 km uzaklıktaki Lübbey Köyü, alışılagelmiş köylerden değil. 130 haneli, Yörük Türkmen köyü olan Lübbey, “Satılık köy”, “Terk edilmiş kartal yuvası”, “Efe ve zeybeklerin korunağı”, “Hikayesi olan köy” ve “Eşkıya sığınağı” gibi isimlerle de anılıyor.
0.
0. Evler yıkılmış durumda
Evler yıkılmış durumda
Lübbey'deki taş duvarlı, ahşap pencereli birçok ev yıkılmış durumda.
0.
0.
0. Fotoğraf tutkunları köyü ziyaret ediyor
Fotoğraf tutkunları köyü ziyaret ediyor
Köy, yılın bazı dönemlerinde fotoğraf tutkunlarının akınına uğruyor. Bölgeye gelen kişiler, kendi haline bırakılan ve hayalet şehri andıran köyün bir çok noktasını görüntüleyerek tanıtımını yapıyor.
0.
0.
0. Geçimini tarımla sürdürmeye çalışıyor
Geçimini tarımla sürdürmeye çalışıyor
Türkmen yerleşiminin özgün karakterini taşıyan Lübbey Köyü'nü terk etmek istemeyen kişiler, bir hayat mücadelesi vererek geçimini tarımla sürdürmeye çalışıyor.
0.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
MÜGE VARDAR GZT Editörü

GZT Hayat Kategorisi’nde Sorumlu Editör olarak görev yapıyor. Kadın, sağlık, sosyal medya, popüler kültür, moda konularının yanı sıra; çeşitli markalar için reklam içerikleri üretiyor. Müge’ye müge.vardar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz