160 yıl yaşayan Zaro Ağa'nın şaşırtan öyküsü: 10 padişah gördü, 29 kez evlendi

ÖMER FURKAN ÇINAR GZT, DİĞER 2 DAKİKADA OKUNUR

10 Osmanlı padişahı, 28 sadrazam, 5 başbakan görüp 6 savaşa katılan Zaro Ağa, 29 kez evlenmiştir. İşte 160 yıl yaşayan Zaro Ağa'nın şaşırtan öyküsü!

Uzun yaşamın sırrı herkes tarafından merak edilse de; bu işin iksirini bulan henüz yok. Uzmanlar uzun yaşamın sırrını doğru beslenme, düzenli spor, stresten uzak, sağlıklı bir yaşam olarak tanımlıyor; ancak özellikle metropollerde yaşayanlar için tüm bunlardan uzak durmak neredeyse imkansız.
Dünyada uzun yaşamın sırrını bulan ve yıllarca sağlıkla yaşayan insan sayısı gün geçtikçe azalıyor. Peki, dünyanın en uzun yaşayan insanlarının arasında bir de Türk olduğunu biliyor muydunuz? "Zaro Ağa" 160 yaşına kadar yaşayan Zaro Ağa'nın hikayesi ise, herkesten farklı.

Zaro Ağa'nın 157 yıllık inanılmaz hikayesi
Dünyanın en uzun yaşayan adamı Zaro Ağa, yaşıyla olduğu kadar esprili ve hayat dolu kişiliği ile de tüm dünyanın ilgisini çekti. Zaro Ağa 157 yılda 10 padişah, 28 veziriazam, iki cumhurbaşkanı, beş başbakan gördü.

256 yaşındaki adam ölmeden önce dünyaya şok edici sırrını anlattı!
Hayat

0. Mezarı İstanbul'da
Zaro Ağa'nın mezarı İstanbul'da Eyüp Kabristanı'nda bulunuyor.
0. Ölüm haberi dünya medyasında
Son günlerini İstanbul'da geçiren Zaro Ağa'nın ölüm haberi tüm dünya medyasının ilgisini çeker. Yatmakta olduğu hastane gazetecilerle dolup taşarken tüm dünya gazeteleri Zaro Ağa'nın ölümünü “Dünyanın en yaşlı adamı öldü” şeklinde duyurur.
0. Yaşananlara dayanamaz, ölür
150 yaşındaki Ağa'yı, eyalet eyalet dolaştırıp faydalandıktan sonra, beş parasız getirip İstanbul'a bırakırlar. Yaşadıklarına dayanamayan Ağa, 29 Haziran 1934'te Şişli Etfal'de hayata gözlerini yumar.
0. Ciğerlerinde tüberküloz, kalbinde büyüme
Yıllarca sapasağlam olan ve doktora gitmeyen Ağa'nın son yılında ciğerlerinde tüberküloz, kalbinde büyüme ortaya çıkar.
0. "Zaro Ağa'yla fotoğraf çektirmek 10 dolar"
Özel bir kostüm giydirip sirklerde “Dünyanın en yaşlı insanı” olarak teşhir ederler. “Zaro Ağa'yla fotoğraf çektirmek 10 dolar, öpmek 15 dolar” kampanyası yapacak kadar ileri giderler.
0. New York'ta hazin son
Zaro Ağa dünya medyasının ilgi odağı olduktan sonra, öyküsü hazin bir yola girer. Birçok tarihi mimarinin inşaatında çalışan Zaro Ağa, 150'li yaşlarda bir umutla Amerika'ya gider; ancak hayatı hayal ettiği şekilde ilerlemez. İki Amerikalı, Zaro Ağa'yı yeni bir hayat vaadiyle Amerika'ya gitmeye ikna eder. Zaro Ağa, New York'ta büyük bir törenle karşılanır; ancak onu götürenlerin niyetleri başkadır.
0. "Aldığım kadınlar çabuk ihtiyarlayıp ölüyorlar”
Zaro Ağa'nın 5'i kız olmak üzere 13 çocuğu, 29 torunu olduğu söyleniyor. Zaro Ağa'ya “Neden bu kadar çok evleniyorsun?” diye sorulduğunda, “Ne yapayım, aldığım kadınlar çabuk ihtiyarlayıp ölüyorlar” şeklinde cevapladığı da iddialar arasında yer alıyor.
0. 29 evlilik
Dünya medyasını en çok ilgilendiren konulardan birisi de Zaro Ağa'nın evlilik yaşamı ve kadınlara bakış açısı. Sadece memleketinde 7 defa evlenen Zaro Ağa'nın, tam olarak kaç evlilik yaptığı ise bilinmiyor. Bazı kaynaklara göre 13, bazı kaynaklara göre 17, bazılarına göre ise 29 evlilik yaptığı iddia ediliyor.
0. Yoğurt ve ekmekle besleniyor
En çok bulgur ve yoğurt yediği iddia edilen Zaro Ağa'nın öyküsü, destan olacak türden. İstanbul'daki ömrünü Tophane'de küçük, mütevazı bir evde geçiren Ağa'nın, erken yediği akşam yemeklerinde sofrasında sadece yoğurt ya da sadece ekmekle ayran bulundurduğu da iddialar arasında.
0. Hammallar Teşkilatı'nı kurar
Gümrüklerde hamallık yapan Zaro Ağa, bu işte kendisini kısa sürede göstererek hamalların kahyası olur ve 20 yıl çalışıp Hamallar Teşkilatı'nı o kurar.
0. Savaşa katılır ve yaralanır
Para kazanmak için yeniden İstanbul'a giden Zaro Ağanın iri yarı, güçlü, kuvvetli fiziği sarayın dikkatini çekince askerliğini sarayda yapar.

Rus muharebesinde memleketine dönen Ağa, mensup olduğu Şerif Mirza Aşireti'yle birlikte savaşa katılır ve bu savaşta bacağından yaralanır.

0. Bitlis'te doğdu
1774-1934 yılları arasında yaşayan Zaro Ağa, 18. yüzyılın sonlarına doğru Bitlis'in Merment köyünden İstanbul'a gelir. Selimiye Kışlası, Dolmabahçe Sarayı, Ortaköy ve Tophane Camii'nin inşaatında çalıştıktan sonra memleketine döner.
0. Dünyanın en uzun yaşayan insanlarından kabul ediliyor
Zaro Ağa kimi kaynaklara göre 1774, kimilerine göre ise 1777 yılında Bitlis'te dünyaya gelir. 29 Haziran 1934 tarihinde İstanbul'da vefat eder.

Batı dünyasının da ilgisini çeken ve tam 160 yıl yaşayan Güney Doğu'daki hamalların efsanevi lideri Zaro Ağa, dünyanın en uzun yaşayan insanlarından.


0. 10 padişah gördü, 29 kez evlendi
10 Osmanlı padişahı, 28 sadrazam, 1 cumhurbaşkanı, 5 başbakan görüp 6 savaşa katılmış; bazı kaynaklara göre 7, bazılarına göre 13, başka bir kaynağa göre ise 29 kez evlenmiştir. 5'i kız, 8'i erkek 13 çocuğu ile 29 torunu vardır.

GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.