27 Kasım 2019: 6 başlıkta Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberler

HABER MERKEZİ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

27 Kasım 2019 Çarşamba günü 'Türkiye'de ve dünyada hangi gelişmeler yaşandı?' 6 başlıkta sizler için özetledik.

6 başlıkta 27 Kasım 2019 Çarşamba günü Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberleri derledik.

0. Arnavutluk'ta şiddetli depremin ardından ulusal yas ilan edildi

Arnavutluk'ta dün 6.4 büyüklüğünde deprem olmuştu. Ölenlerin sayısı 27'ye yükseldi. Kurtarma ekipleri zamanla yarışıyor. Deprem yaralananların sayısı ise 650'ye çıktı. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Çarşamba günü ulusal yas ilan ettiğini duyurdu.Depremde en fazla zarar gören Tiran ve Dıraç kentlerinde olağanüstü hal ilan edildi.

0. Haluk Bilginer Türkiye'ye döndü: Herkes çok mutlu, o yüzden ben daha da mutluyum
Uluslararası Emmy Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olan Haluk Bilginer, Türkiye'ye döndü. İstanbul Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bilginer,''Türkiye’de bu ödülün mutluluk ve gurur vesilesi olarak karşılanması. Bu beni çok mutlu etti gerçekten. Demek ki böyle bir enerjiye ihtiyaç varmış. Herkes çok mutlu, o yüzden ben daha da mutluyum" dedi.
0. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy sinema sektörüne 38 milyon lira destek sağladıklarını açıkladı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Hak-İş 8. Uluslararası Kısa Film Yarışması'nın bir otelde düzenlenen ödül töreninde konuştu. Sinema sektörüne sağladıkları destek hakkında açıklama yapan Bakan Ersoy, ''Sinema sektörüne, bu yıl 179 farklı projeye toplamda 38 milyon lira destek sağladık. Bu projelerden 51 tanesi kısa film projesiydi. Bu projelere yapılan destek 737 bin lirayı buldu. Ayrıca, bu yılın ekim ayı itibarıyla 26'sı yurt dışı, 57'si yurt içi olmak üzere sinema alanında 83 kültürel ve sanatsal etkinlik 25 milyon lira desteklendi'' dedi.
0. A Milli Erkek Basketbol Takımının olimpiyat elemelerindeki rakipleri belli oldu
A Milli Erkek Basketbol Takımı, 2020 Tokyo Olimpiyat Elemeleri'nde Kanada'da oynanacak karşılaşmalarda B Grubu'nda Çekya ve Uruguay'la eşleşti.
0. Hamza Hamzaoğlu: Her geçen gün daha iyiye gidiyoruz

Gençlerbirliği Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu takım hakkında açıklamalarda bulundu. Göreve geldikten sonra takımın çıkış yakaladığını belirten Hamzaoğlu,''Oyundan çok memnun değilim. Ancak geldiğimiz günle bugün arasındaki gelişimden memnunum. Her geçen gün daha iyiye gidiyoruz. Çalışmalarımız aynı şekilde. Bundan memnunum fakat şu anda tam istediğimiz oyunu oynuyor muyuz derseniz, zaman zaman bunu ortaya koyuyoruz ama 90 dakikaya henüz yaymış değiliz'' dedi.

0. Türkiye'de bulunan Çin'e ait iki kültür varlığı törenle teslim edildi
Çin'e ait olan ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bulunan iki eser törenle teslim edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Çin'in Ankara Büyükelçisi Deng Li'nin katılımlarıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde eserlerin iadesi dolayısıyla tören düzenlendi. Tören sırasında konuşma yapan Bakan Ersoy, ''Türkiye'de olduğu gibi kültür varlıklarının devlet malı olduğu Çin Halk Cumhuriyeti'ne, kanunsuz şekilde yerlerinden edilmiş bu eserlerin iadesini gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyorum. Her eser kendi vatanında, ait olduğu yerde güzel, orada anlamlıdır. Bu bizim kültürel varlıkların özüne olan saygımız, yaklaşım felsefemizdir'' ifadelerini kullandı.
H HABER MERKEZİ Pirimedya

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.