Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Ağaç Dikme Bayramı' çağrısına yanıt verdi

ADİLE TOPÇU GZT 2 DAKİKADA OKUNUR

YouTuber Enes Şahin, Twitter üzerinden 'Ağaç Dikme Bayramı' adı altında bir kampanya başlattı.

Milletvekilleri dahil olmak üzere bazı sanatçılarında destek verdiği bu çağrıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Twitter hesabından Şahin'e cevap vererek, ''Ben ve arkadaşlarım her zamanki gibi üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

Ağaçlandırmanın önemine değinmek için sosyal medya üzerinden bir kampanya başlatan YouTuber Enes Şahin, ''Bir fikrim geldi. Biz neden "Ağaç Dikme Bayramı" ilan etmiyoruz. Her yıl bir gün ayıralım, çoluk çocuk maaile, 82 Milyon ağaç dikelim. Hem dünyaya örnek olalım hem gelecek nesillere yemyeşil bir ülke bırakalım'' dedi. Şahin'in bu tweeti sosyal medya üzerinde kısa sürede yanıt buldu ve destek paylaşımları gelmeye başladı.

Bu çağrıya bir destek de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi.

'Üstümüze düşeni yaparız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YouTuber Enes Şahin'in Twitter'da paylaştığı ve kısa sürede etkileşim alan "Ağaç Dikme Bayramı" ilan edilmesi teklifini yanıtladı. Fikri beğendiğini belirten Cumhurbaşkanı, paylaşımında, "Bu çok güzel bir fikir Enes. Biz her zaman yemyeşil bir Türkiye için çalıştık, çalışıyoruz. Milli bir ağaçlandırma bayramımızın olması için de ben ve arkadaşlarım her zamanki gibi üzerimize düşeni yapacağız." ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanına teşekkür etti

Teklifin sahibi Enes Şahin, Erdoğan'ın yanıtı üzerine, hesabında sabitlediği paylaşımında, Türk bayrağı, ağaç ve gücü simgeleyen emoji ile "Sayın Cumhurbaşkanım, çağrımıza yanıt verdiğiniz için çok mutlu olduk. Gençlerin ve yüz binlerin sesi olduğunuz için minnettarız." sözleriyle Erdoğan'a desteğinden dolayı teşekkür etti.

Ağaç dikme bayramı için çalışmalar başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağaç dikme bayramına destek vermesinin ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Twitter üzerinden bir açıklama yaparak, ''Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan’ın talimatları alınmıştır. En kısa sürede uygun bir günün “Ağaç Dikme Bayramı” olarak ilan edilmesi için çalışmalara başlıyoruz. Bu bayram, ülkemizin geleceğine armağan edilen en değerli bayramlardan biri olacak'' dedi.

İlk kez GZT'ye konuştu

Sosyal medya üzerinden başlattığı ağaç dikme kampanyası ile dikkati çeken Enes Şahin bu konuyla ilgili ilk kez GZT'ye konuştu. Şahin yaptığı açıklamada, ''Ağaçlandırmanın azalması tehlikeli bir durum haline gelmeye başladı. 'Biz neden bu konuyla ilgili herhangi bir çalışma yapmıyoruz?' diye düşündük. Gezi olaylarıyla birlikte bu konunun suistimal edildiğini gördüm. Ben Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı gibi bir 'ağaçlandırma bayramı' olsun istiyorum. Ramazan Bayramı kapsamında rutin olarak ne yapıyorsak bunun aynısını ağaç bayramı adı altında da yapalım.

Hep birlikte ağaç dikmeye, sulamaya gidelim istiyorum. Bu yüzden böyle bir çağrıda bulundum ve bu sosyal medya üzerinden karşılık gördü. Günümüzde orman yangınlarının da artmasıyla birlikte ülkemizdeki ağaç sayısı azalmaya başladı. Bunun önüne geçmek istiyoruz'' diyerek projenin çıkış amacını belirtti.

Bakan Pakdemirli'den 'orman yangınları' açıklaması
Gündem

A ADİLE TOPÇU Pirimedya