Diyanet açıkladı: Diş fırçalamak orucu bozar mı?

MÜGE VARDAR , ÖMER FURKAN ÇINAR DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR

11 ayın sultanı kapıya dayandı. Oruç tutacak olmanın heyecanı tüm İslam alemini sardı. Her sene olduğu gibi bu sene de temel bir kaç soru insanlar tarafından sorulmaya başlandı. Bu soruların en başında orucu nelerin bozup bozmadığı geliyor. Peki, oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı? Ramazan ayında en çok merak edilen konuların başında diş fırçalamanın orucu bozup bozmayacağı merak ediliyor. İşte Diyanet'in diş fırçalama açıklaması!

Ramazan ayında en çok merak edilen şeylerden biri de; "Oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı?" sorusu.

Diyanet tarafından resmi açıklama geldi. İşte o açıklama!

Diyanet açıkladı: Krem sürmek ve parfüm sıkmak orucu bozar mı?
Hayat

0. Diş fırçalamakla oruç bozulmaz!
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan resmi açıklamaya göre; Diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur ve kazası gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.' ifadeleri kullanıldı. .
0. Dikkat!

Diyanet, aynı zamanda da diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde orucun bozulacağının ve kazasının gerektiğinin açıklamasını yaptı. 

0. İmsak öncesi ya da iftar sonrası fırçalayın

Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak; dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olacaktır.

0. Oruçken ağız kokusundan nasıl kurtuluruz?
Dişler fırçalanırken, dil yüzeyi ve diş eti bölgelerinin de fırça yardımıyla iyice temizlenmesi gerekir. Oruç tutanların ayrıca ağız antiseptiği kullanmaları da tavsiye edilir. Böyle bir imkân yoksa tuzlu su ile de gargara yapılabilir. İyi bir ağız bakımı için ayrıca diş ipi kullanılmalı, bütün görünen görünmeyen iç ve dış yüzeyler ile dil üstü mutlaka en az 2 dakika fırçalanmalı ve temizlenmeli. 
MÜGE VARDAR GZT Editörü

GZT Hayat Kategorisi’nde Sorumlu Editör olarak görev yapıyor. Kadın, sağlık, sosyal medya, popüler kültür, moda konularının yanı sıra; çeşitli markalar için reklam içerikleri üretiyor. Müge’ye müge.vardar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.