Doğu Ekspresi ile kültürel güzellikleri görmeye hazır mısınız?

ADİLE TOPÇU AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Doğu Ekspresi geçtiği noktalardaki eşsiz güzellikleri yolcuları ile buluşturuyor. Tek biletle 5 farklı keşif noktasını görme imkanı sağlayan tren yolculuğu sayesinde farklı tatları, kültürel değerleri, tarihi yerleri tanımak mümkün. Turistik Doğu Ekspresi, Erzincan, İliç, Erzurum, Sivas'ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında uzun süreli durarak, buradaki güzellikleri görme fırsatı sunuyor.

Turistik Doğu Ekspresi, farklı yerler görmek ve keşfetmek isteyenler için eşsiz bir yolculuk deneyimi sunuyor. Ankara-Kars arasında hizmet vermeye başlayan Doğu Ekspresi, güzergah üzerindeki şehirlerin kültürel ve tarihsel değerlerini görme ve tanıma imkanı sağlıyor.

7 maddede Karadeniz'in güzellikleri
Hayat

0. Erzincan Kalesi

Turistik Doğu Ekspresi, Erzincan, İliç, Erzurum, Sivas'ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında uzun süreli durarak, yolcularının buraları keşfe çıkmasını sağlıyor.

Erzincan'daki molada yolcular, asıl adı Muhammed Vehbi olan tasavvuf ehli Terzibaba'nın Osmanlı mimarisinin örneği olan türbesini, 19. yüzyılın başlarında inşa edilen Taşçı hamamı, Erzincan Kalesi'ni ve saat kulesini ziyaret edebiliyor.

0. Yakutiye Medresesi / Erzurum

Erzurum'da, tarihi 18. yüzyıldaki Osmanlı-İran savaşına dayanan, en büyükleri ise Ruslar'ın baskın ve istilalarından şehri korumak amacıyla inşa edilen tabyalar, Anadolu’da bulunan anıt mezarların en güzel örnekleri arasında yer alan ve en büyüğü Emir Saltuk’a ait olan 3 kümbetler, şehrin sembolü haline gelen Çifte Minareli Medrese ile Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak da kullanılan Yakutiye Medresesi ziyaretçilerini bekliyor.

0. Ani Arkeoloji alanı / Kars

Orta Çağ'ın en büyük ticaret merkezi olduğu düşünülen ve 2016'da UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilen Ani Arkeolojik alanı, geçmişe yolculuk yapmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor

0. Divriği Ulu Cami / Sivas

Turistik Doğu Ekspresi yolcuları, dönüş yolunda ise uzun süreli duraklayacakları Sivas Divriği'nde temelinden burcuna kadar otantik bir Türk eseri olan kaleyi ve "Anadolu’nun Elhamrası" olarak anılan ve 1985'te UNESCO "Dünya Kültür Mirası" listesine alınan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası'nı gezebiliyor.

0. Çifte Minareli Medrese / Erzurum

Emir Saltuk’a ait olan 3 kümbetler, şehrin sembolü haline gelen Çifte Minareli Medrese ile Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak da kullanılan Yakutiye Medresesi ziyaretçilerini bekliyor.


0. Gök Medrese / Sivas

Türk süsleme sanatının en güzel örnekleri arasında yer alan ve 800 yıllık bir zaman dilimine şahitlik eden Çifte Minareli Medrese ve Gök Medrese ziyaretçilerini bekliyor.

A ADİLE TOPÇU Pirimedya