Eski taş ocağı yerine yapılan çevre dostu otel

ÖMER FURKAN ÇINAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Kıtalararası Shimao Otel'i (Shimao Wonderland InterContinental), eskiden içerisi su dolu taş ocağı olarak kullanılan şantiye yıkıldıktan sonra yerine inşa edildi.

Taş ocağı üzerine inşa edilen ilk 5 yıldızlı otel olma özelliği taşıyan tesislerin açılışı, 20 Kasım'da yapıldı. Çin'in Şangay şehrinde bulunan bu otel, müşterilerine eşsiz bir deneyim fırsatı sunuyor.

Muhteşem mimarisi ve ömrü tükenmiş taş ocağının üzerine kurulması itibariyle bir hayli ilginç ve çevre dostu olan Shimao Otel'i, Şangay'ın 30 km güneybatısında yer alıyor.

12 yıl gibi uzun bir sürede gerçekleşen otelin inşaat halinden bir görüntü.

Geleceğin bilim ve teknolojik okul mimarisi
Hayat

II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan ocak, 2000 yılında yeni çevre koruma yönetmelikleri nedeniyle kapatılmıştı. 2006 yılında Shimao Group'un bir otel inşa etmek için derin çukurdan yararlanmaya karar vermesiyle dönüşüme başlandı. İnşaatın tamamlanması tam 12 yıl sürdü.

18 katlı otelin 2 katı 10 metreden fazla derinlikte bir akvaryumun içinde, 2'si ise yerin üstünde.

Atkins ve Studio JADE+QA ortaklığında Martin Jochman tarafından tasarlanan otel pek çok yenilikçi mühendislik çözümünü de barındırıyor.

Otel'in peyzajı, yıllar önce taş ocağı olarak kullanılan araziden en ufak bir izlenim bırakmamak üzere dizayn edilmiş.

Yer altında olanlar hariç tüm odalarda, taş ocağının duvarlarından dökülen şelale manzarasına sahip birer balkon bulunuyor. Yerin altındaki katlarda konukların kalacağı odalar, restoran, akvaryum, havuz ve su sporları merkezi var.

Bal peteğini andıran devasa yapı 'The Vessel' açıldı
Hayat

5 yıldızlı otelin muhteşem gece görünümü.

Otelin dik bir çukur içinde bulunmasından faydalanarak bungee-jumping ve tırmanma olanakları sunuluyor. Bütün bunlara ek olarak otel, kendi jeotermal ve güneş enerjisi kaynaklarıyla günlük enerji ihtiyacını karşılayacak biçimde planlanmış.

GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.