Fen Bilgisi derslerinde öğretilmeyen 10 bilimsel gerçek

ÖMER FURKAN ÇINAR DİĞER, GZT 2 DAKİKADA OKUNUR

Eğitim hayatınız boyunca Einstein'n Görelilik Teorisini, maddenin 3 halini ve belirsizlik ilkesini fen derslerinde muhtemelen öğrendiniz. Okullarda tüm bilgiler üzerine çalışmaya devam ettiğiniz tüm inanılmaz şeylerin de temelini oluşturur.

Ancak bilim kesinlikle okulda gördüğünüzle kalmıyor, bir kez öğrenmeye başladığınızda ne kadar derine inebileceğinizi kestiremiyorsunuz.

Özellikle bazı bilgiler var ki öğrendiğiniz zaman bildiğiniz bütün fizik yasalarını alt üst edecek ve sizi yeniden düşünmeye sevk edecek.

Bilginin ve öğrenmenin tek kaynağı okulla sınırlı değil. Hatta bazen eğitim hayatı boyunca öğrendiğimiz bilgiler, gelecekte öğreneceğimiz bilgilere ışık tutmaktan ibaret olabilir. Yine okulda öğrendiğiniz bilgilerle bir temel oluşturabilirsiniz peki ya okulda öğrenemedikleriniz?

0. 1. Kedilerin dört ayak üzerine düşmelerinin neden
Smarter Every Day Youtube kanalı, ağır çekim bir video çekerek kedilerin nasıl hep ayakları üzerine düştüğünü gösterdi. Bu ağır çekim videoya göre, kediler hızlı dönüş sağlamak için vücutlarının iki yarısını ayrı ayrı kontrol ediyorlar.
0. 2. İnsan yüzü rahimde nasıl oluşur?


Embriyonik gelişim, bilim insanlarının henüz yeni yeni anlamaya başladıkları inanılmaz derece karmaşık bir süreç. Ancak araştırmacılar, insan yüzünün ana rahminde nasıl gelişme gösterdiğini buldular. Aşağıdaki videodan izleyebileceğiniz bu modelleme gerçekten büyüleyici.
0. 3. Su aynı anda hem kaynayıp hem de donabilir:
Evet, yanlış okumadınız. Bu durum fizikte ‘üçlü nokta’ olarak adlandırılır ve sıcaklık ve basıncın, bir maddenin üç haliyle birlikte bir termodinamik denge oluşturması sonucunda ortaya çıkar.
0. 4. Lazer ışığı suya sıkıştırılabilir:
Lazer, uzun menzili olan bir ışık kaynağıdır ve bir lazer ışınını bir suya sıkıştırmak mümkündür. Işık yoğun bir maddeden geçerken ve daha az yoğunluğa sahip bir malzemenin sınırına çarptığında iç yansıma denen bir durum meydana gelir. Eğer açı yeterince düzgünse ışık yansır. Bu günümüzdeki fiber optik kabloların işleyiş şekliyle aynıdır.
0. 5. Uzay araçları tahmin ettiğimizden çok daha hızlı gidiyor:
Bazen güneş sistemindeki bölgelere ulaşmamızın ne kadar süreceğinden bahsettiğimizde bu süre bize oldukça uzun geliyor ve uzay araçlarının uzayda çok yavaş gittiğini düşünebiliyoruz. Ancak güneş sistemimizde oldukça hızlı giden uzay araçları da var. Aşağıdaki videoda geçen yıl Plüton’dan geçen New Horizons'un 747 ve SR-71 ile hız karşılaştırmasını izleyince aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu göreceksiniz.
0. 6. Pisagor teoremini akışkan ile kanıtlayabilirsiniz:
Geometri öğretmeninizin size anlattığı Pisagor teoreminden bir şey anlamıyor musunuz? O hâlde Pisagor teoremini daha görsel bir yolla öğrenmeye ne dersiniz? Pisagor teoremini uygulamalı bir şekilde, akışkanlarla anlatan aşağıdaki videoyu izlediğinizde taşlar yerine oturabilir.
0. 7. Bir karadelik bir yıldızı yutarsa ne olur?
Johns Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacı Suvi Gezari, karadeliklerin çekim alanına girmesi sonucunda yıldızların parçalandığına ve yıldızların kalıntılarının bir kısmının kara deliğe çekilirken geri kalan kısımlarının da yüksek hızlarda uzay boşluğuna fırlatıldığını söyledi.
0. 8. Parmak çıtlatmak kötü bir etki yapar mı?
Bir araştırmacı, parmak çıtlatmanın kötü bir etkisi olup olmadığını anlamak için bir elinin parmaklarını 60 yıl boyunca çıtlatırken diğer elinin parmaklarını hiç çıtlatmadı ve 60 yıl sonra ortaya çıkan sonuca göre parmak çıtlatmanın belirgin bir şekilde bir etkisi gözlenmedi.
0. 9. Su altında patlayan el bombası, karada patlayana göre daha tehlikelidir
Bombalar her zaman her yerde tehlikelidir ancak, suyun altında patlayan bir bomba karada patlayana göre ekstra ölümcüldür. Bunun nedeni suyun sıkıştırılamaz kategorisinde olmasıdır. Patlama anında su bu patlamayı absorbe edemez ve patlama anındaki basınç dalgasını çok daha uzaklara iletir. Bu yüksek basınç suyun içerisindeki insanları öldürmek için yeterli bir seviyeye sahip.
0. 10. Bir topu yüksekten döndürerek bırakırsanız top uçar
Dönen bir nesnenin ön tarafındaki hava, döndürme ile aynı yöne gittiğinde ortaya çıkan "Magnus etkisi" sayesinde, nesne ile birlikte sürüklenip geriye doğru döner. Bu sırada, topun diğer tarafındaki hava da ters yönde hareket eder ve böylece nesne hava akışına kapılır ve uçar.

GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.