Güçlü insanlar stresle nasıl baş ediyor?

HABER MERKEZİ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Stres yaşamayan insan yoktur. Ancak bu durum ikiye ayrılıyor. Stresle baş edenler ve baş etme konusunda zorluk çekenler. Hangi kategoride olursak olalım daha iyisini yapmak mümkün. Çünkü stres ve yalnızlık çağımızın sorunlarından birisi. Bununla başa çıkmak için, bazı güçlü insanların yol haritalarını izleyebiliriz.

Florida Üniversitesi'nde Ruhbilimci olan Tim Judge ve meslektaşları strese dair bir araştırma yaptı.

Yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkan sonuca göre yaşamlarındaki olayları kontrol ettiklerini hissedenlerin ve yeteneklerine güvenen insanların her önemli iş performansında daha iyi oldukları ortaya çıktı.

Güçlü insanların stres yönetimi

Güçlü insanlar diye tabir ettiğimiz kişilerde stresle sürekli olarak karşı karşıya kalıyor. Ancak bu durumu farklı şekilde yönetiyorlar. Bunu başarabiliyorlar. Bu tarz insanlar yaşamlarındaki sonuçlar üzerinde kontrol sahibi olduklarına inanmaya başlıyorlar ve bu durum kaygıları yok etmeye yardımcı oluyor.

Stres hayatımızı zora sokar

Güçlü insanlar başarısızlık durumunda kendini yermek yerine çabalarını ikiye katlamayı tercih ediyorlar.

5 adımda stresle başa çıkma yöntemi

1. Bekleyin ve değişime hazır olun

Kötü anlarda bile daha iyisini düşünerek o durumdan kurtulmaya çalışmalısınız. Güçlü insanlar da bir anda işsiz kaldılar. Onların da çalıştıkları iş yerleri zor zamanlar geçirdi.

Ancak bu kişiler, değişikliklerle başa çıkıp olumsuz şeylerin üstesinden gelebileceklerine inanıyorlar.

Güçlü insan olmak için bazı kuralları bilmek gerekiyor

2. Özgürlüğünüze odaklanın

Olumsuz olayların başımıza gelmesini her zaman engelleyemeyiz. Ama seçim yapma konusunda özgürüz.

  • Kontrol edilemeyen gibi görünen koşullara cevaben ne kadar kontrole sahip olacağınız konusunda kendinizi şaşırtabilirsiniz.

3. Düşünce biçiminizi değiştirin

Bu adım biraz zor. Çünkü düşünce tarzınızı değiştirmeniz gerekecek. Ancak size acı veren düşüncelere de ihtiyacınız olmamalı. Güçlü insanlardan olabilmek için kafanızdaki kötü senaryoları yok etmeniz gerekiyor. Kendinizi güncelleyin!

Gülümsemek, güçlü insan olmaya başlamanın en büyük adımıdır

4. Kendi kendinize olumsuz konuşmalar yapmayı bırakın

Stres ve kaygıyı yönetmenin en büyük adımı olumsuz düşüncelere son vermek. Olumsuz düşüncelere ne kadar fazla ışık verirseniz, onları o kadar güçlendirmiş olursunuz.

  • Bir şey her zaman veya asla olmuyor gibi hissettiğinde, bu sadece beyninizin bir olayın algılanan sıklığını veya şiddetini şişiren doğal tehdit eğilimidir.

5. Şükredin!

Hayatınızdaki her şeye şükredin. Şükretmeyi bilen insanlar her zaman daha mutlu ve güçlü olur. Güçlü olmanın aslında en büyük adımı kabullenip, kendini sevmekle başlar.

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.