Her gün 1 bardak yeşil çay!

HABER MERKEZİ LOKMA 2 DAKİKADA OKUNUR

Kış mevsimi, grip sezonunun açılmış olduğu anlamına geliyor. Bu mevsimin insanı sıkan ve yoran havası kendinizi iyi hissetmenizle aşılabilir. Bu yüzden size iyi gelecek, vücudunuzu daha güçlü kılacak bir bardak yeşil çay ile soğuk ve sağlıksız günleri geride bırakmanız mümkün. Üstelik yeşil çayın rahatlatıcı özelliği stresinizi de azaltmaya yardımcı olacak.

Çin ve Hindistan'a özgü yeşil çay, dünya çapında yüzyıllardır, sağlığa fayda sağlaması amacıyla sık sık tüketiliyor. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan yeşil çayın stresten, birçok faydası bulunuyor. Peki,Yeşil çay ne işe yarar? Yeşil çay nasıl demlenir? Gelin hep birlikte bakalım...

Virüs düşmanı

Yeşil çay, tam anlamıyla virüs düşmanıdır. Vücudunuzda kolaylıkla direniş başlatabilir. Herhangi bir virüsle, hastalıkla savaşınızda gücünüzü arttırabilir.

Yeşil çay içinde yer alan polifenoller; bakteri, mantar ve virüsleri yok eder. Bu tespit asırlar önce bulunduğu için yeşil çay, oldukça köklü bir çaydır. Birçok hastalık için önerilse de en etkili olduğu virüsler; adeno, HIV-1, Herpes simpleks, Epstein-Barr ve grip virüsleridir. Çayın içinde bulunan maddeler, virüsün vücudunuza tutunmasına ve çoğalmasına engel olur.

Metabolizmanızı hızlandırır.

Metabolizmanızı hızlandırır

Özellikle kış aylarında, havanın soğumasına bağlı olarak evde daha çok kapalı kalınır. Kapalı kalındıkça da can sıkıntısından bir şeyler yenir. Bu kısır döngü içinde kişinin, kilo almaması şaşırtıcı olur. Vücudunuz hareketsiz kaldıkça yemeğe devam ederseniz sürekli kilo alırsınız. Aldığınız bu kilolar, daha sonra kalıcı bir hale dönüşebilir.

Haftada 5 gün taze demlediğiniz yeşil çayı tükettiğinizde metabolizmanızın hızlandığını görebilirsiniz. Çok aşırıya kaçmadan içilen çay, daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

Saç dökülmelerini engeller.

Saç dökülmelerini engeller

Kış ile beraber dönemsel olarak saç dökülmeleri başlar. Mevsimsel değişiklikler, saçlar üzerinde oldukça etkili. Bu yüzden henüz kışın başında gerekli önlemleri almanız gerekir. Saç dökülmeleri yavaş yavaş başladığında hemen yeşil çay tüketimine başlayın. Yaklaşık bir hafta gibi bir sürede dökülmelerin azaldığını göreceksiniz. İsterseniz kürünü de yapabilirsiniz. Fakat vücuda ağız yoluyla girmesi çok daha sağlıklı.

Cilt üzerinde çok faydalıdır.

Cilt üzerinde çok faydalı

Havalar soğuduğunda, en büyük etkiyi cilt üzerinde gösterir. Dışarıya girip çıkmalar cildinizin kurumasına, nemsiz kalmasına hatta çatlayarak kanamasına neden olur. Bunun temel nedeni, teninizin aşırı soğuğa maruz kalmasıdır. Unutmamalısınız ki her ne kadar dışarıda yağmur ya da kar da olsa cildinizin neme ayrıca ihtiyacı var. Henüz soğuk havaya çıkmadan ellerinize krem sürün. Sonra eldivenlerinizi giyip çıkın. Muhakkak faydası olacak.

Cildin doğal nem kazanmasını isterseniz o zaman yeşil çaya yönelmelisiniz. Yeşil çay, vücudun kendi kendine nem dengesini sağlar. Soğuk havalardan etkilenip elleriniz ya da dudaklarınızınçatlamasına izin vermez.

Migren ve yorgunluk için birebirdir.

Migren ve yorgunluk için birebir

Yeşil çay, soğuk havalarda vücudunuzun zinde kalmasına izin verir. Bunun yanında özellikle uyumadan 15 dakika önce içilen çay, huzurlu ve daha rahat uyumanızı sağlar. Havanın soğuk olması, gün boyunca çalışmak, devamlı koşuşturma içinde olmak kişinin gerginliğine neden olur. Bu gerginlikle uyumak da bir hayli zordur. İşte tam da bu sebeple her gece muhakkak bir fincan yeşil çay içmelisiniz. Stres ve gerginlikle baş etmenizin temel yollarından biri budur.

Yeşil çay nasıl demlenir?

Malzemeler

1 dolu yemek kaşığı yeşil çay

Bir fincan içme suyu

Bal ve limon(Arzu edersiniz)

Yapılışı:

1. adım: İlk olarak yeşil çayı kaç kişi için demleyeceğinizi belirleyin. 1 kaşık yeşil çay için 1 fincan su yeterli olacaktır.

2. adım: Arzu ettiğiniz miktarda yeşil çayı bir süzgecin ya da demliğin içerisine koyun. Ayrı bir tarafta suyu kaynatın fakat kaynadıktan sonra dinlenmesine izin verin.

Yeşil çay demlemenin püf noktası: Yeşil çayı kaynar suyla demlememektir.

3. adım: Yaklaşık 3-4 dakika kadar yeşil çayın demlenmesine izin verin ve fincanlara paylaştırın. İsterseniz bal ve limon ile servis edebilirsiniz.


H HABER MERKEZİ Pirimedya

GZT Haber Merkezi'nden çıkan tüm içeriklerde olduğu gibi burada da 'GZT bakış açısı' hakim... Son dakika ise en hızlı, merak edilen ise en anlaşılır, dolu dolu bir konu ise en doyurucu şekilde takipçilerimize sunuyoruz. Yine de soru işareti kaldı ise iletisim@gzt.com'a mail atmanız, sosyal medya hesaplarımızdan bize mesaj göndermeniz yeterli.