Kurban Bayramı'na 'sakız' tavsiyesi: 'Dişlerinizi temizleyecek'

HABER MERKEZİ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Bayram boyu bol bol kavurma yeme şansımız olacak. Ancak yediğimiz etler dişlerimizin arasına sıkışıp rahatsız edici bir görüntüye sebep olabilir. Bayram boyu yapacağımız ziyaretlerden dolayı dişlerimizi fırçalamaya fırsat bulamayabiliriz. Diş hekimi Pertev Kökdemir de bu konuyla ilgili tavsiyede bulunarak dişleri bayram boyunca temiz tutmanın yöntemini söyledi. Kökdemir, ''Eğer bu durumu yaşamak istemiyorsanız, dişlerinizi fırçalama imkanınız yoksa şekersiz sakız çiğneyerek yemek kalıntılarını temizlemesini sağlayabilirsiniz'' dedi.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, "Eğer dişlerinizin arasına yiyecek sıkıştıysa ve fırçalama imkanınız yoksa, şekersiz sakız çiğneyerek sıkışan gıdaların o bölgeden uzaklaşması sağlanabilir" dedi

Çare şekersiz sakız

Kurban Bayramı’nda akraba ziyaretlerinde mutlaka et tüketildiğini belirten Diş Hekimi Pertev Kökdemir, dişlerin arasına girecek yiyecek kalıntılarının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Ancak sıklıkla tüketilen bu etler, diş aralarına girerek iltihap oluşmasına neden olabiliyor. Diş Hekimi Kökdemir, “Her et yemeğinden sonra dişleri fırçalamak tabii ki mümkün olamayabilir. Ancak dişleri günde iki veya üç kere fırçalamak ve bunun yanında diş ipi kullanmak; özellikle et gibi diş arasına kaçtığı zaman diş eti harabiyetine yol açan gıdaların o bölgeden uzaklaşmasını sağlar. Eğer dişlerinizin arasına yiyecek sıkıştıysa ve fırçalama imkanınız yoksa, şekersiz sakız çiğneyerek sıkışan gıdaların o bölgeden uzaklaşması sağlanabilir. Ama tabii ki sakız çiğnemek diş fırçalamanın yerini tam anlamıyla tutmaz” diyerek uyarıyor.

'Ağzınızı çalkalayın'

“Bayramlarda artan tatlı tüketimi dişlerde çürüklere veya başlangıç aşamasındaki çürüklerin ilerlemesine neden olabilir” diyen Dt. Pertev Kökdemir, “Bu sebeple tatlı bir şeyler yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalayamıyorsanız, ağzınızı su ile çalkalamak faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir

Dt.Pertev Kökdemir, “Bunun dışında yine artan çay ve kahve tüketiminin dişlerde oluşturacağı renklenmeleri azaltmak için bu içeceklerin tüketiminden sonra bir bardak su içmek veya ağzı çalkalamak da renklenmenin önüne geçecektir” dedi.