Osman Hamdi Bey'e ait en pahalı tablo: 'Kur'an Okuyan Kız'

ÖMER FURKAN ÇINAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Türk resminin öncü isimlerinden ve birçok sanatseverin yakından tanıdığı 'Kamlumbağa Terbiyecesi' tablosunun da sahibi Osman Hamdi Bey'in eseri Londra'da bir müzayede de rekor bir bedelle satışa sunuldu. Hamdi Bey'in "Kur'an Okuyan Kız" adlı eserinin Bonhams Müzayede Evi'nde önceki gün yapılan açık artırmada 6 milyon 315 bin sterline (yaklaşık 44 milyon 12 bin lira) satıldığı ortaya çıktı.

Türk resminin öncülerinden Osman Hamdi Bey 'in "Kur'an Okuyan Kız" adlı tablosu, Bonhams Müzayede Evi'nde önceki gün yapılan açık artırmada 6 milyon 315 bin sterline (yaklaşık 44 milyon 12 bin lira) satıldı.

Dünyaca ünlü en bilindik tabloların arkasındaki hikayeler
Hayat

En pahalı Türk resmi

Londra’daki Bonhams Müzaye Evi’nde düzenlenen açık artırmada satılan resim gelmiş geçmiş en pahalı Türk resmi unvanına sahip oldu.

800 bir sterline satılması bekleniyordu

"19. Yüzyıl Avrupa, Victoria Dönemi ve İngiliz Empresyonist Sanatı" başlıklı müzayedede satışa çıkan eserin 600 bin ila 800 bin sterlin arasında alıcı bulması bekleniyordu.

Tuval üzerine yağlıboya olan 41,1X51 santimetre ebadındaki eserde, rahledeki Kur'an-ı Kerim'in önünde diz çökmüş genç bir kadın resmediliyor.

Muhakkak bilmeniz gereken 10 Türk ressam ve resimleri
Hayat

Osman Hamdi Bey’in en pahalı tablosu oldu

Tablonun, Osman Hamdi Bey'in tarzının belirgin özelliklerini taşıdığı belirten sanat uzmanları, resimdeki genç kadının giysisinin detaylarını ve bulunduğu ortamın renkli ve İslami tasarımlarla dolu oluşunu, ünlü ressamın "imzası" şeklinde nitelendiriyor.

Osman Hamdi Bey'e ait bir diğer tablo: Kaplumbağa Terbiyecisi

Kaplumbağa Terbiyecisi’ tablosu 5 milyon TL'ye, ‘Yeşil Cami Önü’ tablosu ise 13 milyon 509 bin TL’ye alıcı bulan ünlü ressamın en yüksek fiyata satılan tablosu "Kur'an Okuyan Kız" oldu.

GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.