Palyaçolar neden üzgün?

ÖMER FURKAN ÇINAR DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR

● Bir zamanlar eğlence sektörünün olmazsa olmazı palyaçolar artık eskisi kadar popüler değil.

● Teknolojik gelişmeler sayesinde geniş yelpazede üretilen eğlence araçları artık çocukların yeni gözdesi.

● Eğlence kültürünün değişmesinden palyaçolar oldukça rahatsız.

● Bu arada 'Uluslararası Palyaçolar Kuruluşu'nun olduğunu biliyor muydunuz?

İngiltere'de yayınlanan Telegraph gazetesinin haberine göre çocuklar, Disney karakterlerini palyaçoların hokkabazlıkları ve numaralarına tercih eder oldu.

Uluslararası Palyaçolar Kuruluşu, durumun giderek kötüleştiğinden şikayetçi.

Uluslararası Palyaçolar'dan Mattie Faint, "Bu günlerde etrafta pek palyaço kalmadı. Sanırım palyaçoların çoğu sirklerden çok çocuk partilerinde çalışmaya alışık ve çocuklar artık Disney karakterleri ya da korsanlar görmek istiyor" diyor.

'İngiltere'de sadece 100 kayıtlı palyaço var'

Faint İngiltere'de sadece 100 kayıtlı palyaço olduğunu, mesleğin tehlikeye girdiğini söylüyor.

Palyaçolar Galerisi Müzesi'nde tarihi anlatılacak. Sergiyi turlayanlar vitrinlere yerleştirilen 150'den fazla palyaço olarak boyanmış yumurta kafalarla karşılaşacak.

ABD'den dünyaya "korkunç palyaço" akımının yayılması da, palyaçoların itibarını daha da zorladı.

Bazı kişiler palyaço kostümü giyip ürkütücü yüz makyajı yaparak beklenmedik yerlerden çıkıyor ve insanları korkutuyorlardı

İlk palyaço Grimaldi kimdir?

1778 tarihinde İngiltere’de doğan Joseph Grimaldi, modern palyaçoluğun babası olarak kabul edilir. 3 yaşından itibaren halka açık gösterilere çıkmaya başlayan Grimaldi, yetenekli bir mim sanatçısı, akrobat, sihirbaz olarak yetişmiştir. İngiliz Pandomim sanatçısı komedyen Joseph Grimaldi, Commedia dell’Arte‘nin (İtalyan halk tipi tiyatro); bir anlamda ortaoyunu (meddah) sanatçılığının usta temsilcisi sayılmaktadır. Grimaldi “Joey” takma adıyla tanınmıştır.

Grimaldi, beyaz yüz boyasından, çok büyük numaralı ayakkabılara, birçok klasik numaranın palyaçoluk literatürüne girmesini sağladı. 1837 yılında ölünceye kadar mesleğine devam eden sanatçı için, her yıl Şubat ayının ilk pazar günü, Londra’da yüzlerce palyaço tarafından anma günü düzenlenmektedir.

Palyaçolardan neden korkuyoruz?

İyi de palyaçoların amacı çocukları güldürmek değil midir? Hatta markalar çocukların ilgisini çekebilmek için maskotlarını bile palyaço olarak seçiyor. Peki neden bazılarımız onlardan bu kadarkorkuyor?


GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.