Ramazan ayına özel günlük iftar menüsü #19

HABER MERKEZİ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Ramazan boyunca devam eden, Lokma.net sitesinden sizler için hazırladığımız menülerimizin artık yavaş yavaş sonuna doğru yaklaşıyoruz. Ramazan’ın bitişinin hüznünü yaşarken bir taraftan da bayrama kavuşacak olmanın heyecanıyla birlikte son iftar menülerimizi de çeşitlendirmeye ve eldeki imkanlarla en lezzetli şekilde sunabilmeye çalışıyoruz. Yöresel ve birbirinden farklı tatları denemek istiyorsanız bugün hazırladığımız ‘Özel’ menümüze göz atmanızı tavsiye ediyoruz.


Peygamber Efendimiz (SAV)’in hanımlarının eldeki malzemelerle mümkün olan en güzel yemekleri yaptığı, birbirlerine ve aile dışındaki insanlara da bu yemekleri aç kalma pahasına ikram ettiklerini biliyoruz. Biz de bu doğrultuda elimizde bulunan imkanlarla en güzel yemekleri pişirmenizde size yardımcı olabilmek için iftar menüleri ve detaylı tariflerini sizinle paylaşıyoruz. ‘İftar menüsü’ serimizin 19. gününde sizlere birbirinden lezzetli yemek tarifleri hazırladık. Lokma.net’e girerek yemeklerin tariflerini, kalori hesaplamalarını ve ortalama fiyat aralıklarına göz atmanızı tavsiye ederiz. Afiyet olsun...

0. Büzme Baklava
Çoluk çocuk herkesin sevindiği, insan hayatındaki en tatlı gündür bayram. Bu tatlı günlerde de tatlısız olmaz tabii. Özene bezene yapılan tatlılar bekler onları yiyecekleri bir gün önceden tam tekmil hazır olup. Biz de hazır ettik bayrama özel tatlılarımızı, yiyecekleri bekliyoruz sabırsızlıkla.

Tarif için: Büzme Baklava

0. Soslu Keşkek
Afyon yöresinden keşkek yapıyoruz hep beraber. Keşkek ülkemizin hemen hemen her köşesinde yapılan, birleştirici bir yemek. Neden birleştirici diyoruz, çünkü bu yemek tek başına yenilmez ki. Keşkek için toplanılır, kalabalık sofralar kurulur ve başköşeye de keşkek oturtulur. Üzerinde bolca gezdirilen tereyağıyla tam bir lezzet şöleni. Haydi hep beraber sallayalım kaşıkları keşkeğe...


Tarif içen: Soslu Keşkek

0. Reyhanlı Kuru Dolma
Yapılışı biraz zahmetli olsa da şüphesiz her dakikasına değecek reyhanlı kuru dolma, herkes tarafından sevilebilecek şahane bir lezzet. Davet ettiğiniz misafirlerinize ikram edebileceğiniz reyhanlı kuru dolma, lezzetiyle adeta bağımlılık yapacak. Peki reyhanlı kuru dolma nasıl yapılır? Bütün püf noktalarıyla aşağıdaki adımlarda görebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Tarif için: Reyhanlı Kuru Dolma

0. Tavuk Suyuna Yıldız Şehriye Çorbası

Zor zamanların kurtarıcısı olan şehriye çorbalarının bizde her zaman ayrı bir yeri vardır. Birçoğumuzun aklında çocukluktan kalma çok lezzetli bir çorbadır. Büyüklerimizin sıkça yaptığı bir çorbadır. Çok pratik bir şekilde yapılan bu çorbayı yaz kış demeden tüketebilirsiniz. Gönül rahatlığıyla sevdiklerinize ikram edebileceğiniz bu tarifimizi herkesin seveceğinden eminiz.

Tarif için: Yıldız Şehriyeli Çorba

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.