Ramazan ayına özel günlük iftar menüsü #22

HABER MERKEZİ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Ramazan boyunca devam eden, Lokma.net sitesinden sizler için hazırladığımız menülerimizin artık yavaş yavaş sonuna doğru yaklaşıyoruz. Son iftarlarımızı da çeşitlendirmeye ve eldeki imkanlarla en lezzetli şekilde sunmaya çalışıyoruz. Yöresel ve birbirinden farklı tatları denemek istiyorsanız bugün hazırladığımız ‘Özel’ menümüze göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Peygamber Efendimiz’in hanımlarının eldeki malzemelerle mümkün olan en güzel yemekleri yaptığı, birbirlerine ve aile dışındaki insanlara da bu yemekleri aç kalma pahasına ikram ettiklerini biliyoruz.

Bizde bu doğrultuda elimizde bulunan imkanlarla en lezzetli yemekleri pişirmenize yardımcı olabilmek için iftar menüleri ve detaylı tarifleri sizlerle paylaşıyoruz.

Lokma.net’e girerek yemeklerin tariflerini, kalori hesaplamalarını ve ortalama fiyat aralıklarına göz atmanızı tavsiye ederiz

0. Kuru Bamya Çorbası

Etli nohutlu kuru bamya çorbası aslında bir çorba için fazla doyurucu, fazlasıyla lezzetli bir çorba. Lezzetli olduğu kadar sağlıklı ve besleyici olan bu çorba, yüksek oranda lif, vitamin ve mineral içerir. Sinir ve sindirim sistemini koruyan, kolesterolü düzenleyen ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecek olan bu çorbayı vakit kaybetmeden denemelisiniz.


Detaylı tarif için: https://www.gzt.com/lokma/etli-nohutlu-kuru-bamya-corbasi-5438

0. Etli Ekmek

Konya'nın meşhur lezzetlerinden etli ekmeği sizlere verdiğimiz tarifle artık evlerinizde en güzel ve en pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Küçükten büyüğe herkesin severek tükettiği etli ekmek, her damak tadına hitap eden lezzetiyle birçoğumuzun favorisi olmayı başarmıştır. Konya mutfağının bu vazgeçilmez lezzetini mutlaka deneyin.

Detaylı tarif için: https://www.gzt.com/lokma/etli-ekmek-19554

0. Orijinal Haydari
Meze denilince akla ilk gelenlerden, herkes tarafından sevilen, sofraların baş tacı haydari tarifi sizlerle. Yoğurtlu mezelerin şüphesiz en güzeli diyebileceğimiz haydari, hafif ve lezzetli olması sebebi ile günün her vaktinde tüketilebilir. Çok pratik ve hızlı bir şekilde hazırlayabileceğiniz nefis haydari tarifini bütün püf noktalarıyla aşağıdaki adımlarda görebilirsiniz.

Detaylı tarif için: https://www.gzt.com/lokma/orijinal-haydari-32889

0. Saç Arası
Türkiye'nin en fazla ziyaretçi ağırlayan Mevlana müzesi, dümdüz bir ovanın üzerine sonradan doldurularak yapılan dünyanın en büyük ışıklı kavşağı Alaaddin tepesi ve en geniş tarım topraklarıyla bolluk ve berekete ev sahiliği yapan Konya'dayız. Konya'da kurulan yuvarlak düğün sofralarında muhabbet uzar, ikramlar bitmez… Uzayıp giden muhabbetli bol sofralara kaymağı en bolundan bir sac arası yakışır. Lokma, Konya’nın kurulu yemek kültürünü mutfaklarınıza taşıyor. Konyalı ev sahiplerinin de dediği gibi, “Haydi buyurun, kusura bakmayın”…


Detaylı tarif için: https://www.gzt.com/lokma/sac-arasi-konya-mutfagi-27061

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.