Ramazan ayına özel günlük iftar menüsü #25

HABER MERKEZİ LOKMA 1 DAKİKADA OKUNUR

Ramazan ayını geride bırakmaya sadece birkaç gün kaldı. Bu mübarek ayı geride bırakmadan önce yöresel ve lezzetli yemeklerimizle masalarınıza misafir olmaya devam etmek istiyoruz. Şimdiden afiye olsun.

Lokma, nefis yemek tarifleri ile Ramazan ayında size lezzetli bir şeyler sunmak istiyor. Hem sağlıklı hem de pratik olan yemekleriyle bu Ramazan en güzel menüler Lokma'dan.

0. Tutmaç Çorbası

Geçmişi Selçuklulara dayanan çok eski bir lezzet olan tutmaç çorbasının yapılışı yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Genellikle ana malzemeleri değişmeyen bu çorbanın her türlüsü beğenileri kazanmıştır. Çok doyurucu olan tutmaç çorbası sizi uzun süre tok tutacak ve besin değeri yüksek bir çorbadır. Bu geleneksel ve yöresel lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/tutmac-corbasi-20588

0. Çullama Köfte

Afyon yöresinde sıkça yapılan, hatta yapımı zor olsa da düğünlerde ikram edilen bir köftemiz var bu kez sizlere: Çullama köfte. Hemen hemen her yörede kendine has özellikleri olan bulgurlu ve kıymalı bir köfte vardır. Kimi haşlanır kimi kızartılır. Zaten kıymanın içine bulgur giriyorsa orada bambaşka bir lezzet patlaması var demektir. Afiyet, bal olsun.

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/cullama-kofte-24862

0. Su Böreği
Börek tariflerinin en sevilen ve en lezzetlilerinden biri olan su böreği, evlerde her zaman bulunan malzemelerle hazırlanabilecek şahane bir börek. Yufkaların haşlanması ile yapılan su böreği, diğer böreklerden farklı ve kendine has yumuşacık lezzetiyle birçoğumuzun vazgeçilmezi olmuştur.

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/su-boregi-27067

0. Fırında Sütlaç
”Sütlü aş” sözcüğünün zaman içinde bugünkü sütlaç ismini kazandığı bilinmektedir. Sütlü tatlılar içerisinde en yaygın olarak yapılanlarından sütlaç kimine göre bir Rumeli kimine göre Orta Asya tatlısıdır. Ülkemizde sütlaç kendini en çok Hamsiköy'de milli hisseder belki de. Üzerine tarçın, fındık serpiştirerek tamamına erdireceğiniz tatlının nereden geldiğinin ne önemi var, safalar getirmiş diyelim.

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/firinda-sutlac-19543

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.