Sağlığınız için en etkili 7 besin hangisi?

HABER MERKEZİ LOKMA 2 DAKİKADA OKUNUR

Sağlıklı yiyecekler tüketmek, kanser ve diyabet gibi birçok hastalıktan koruyor. Özellikle sağlığına iki kat dikkat etmek zorunda olanlar için sağlıklı yiyecek arayışı hiç bitmez. Biz de Lokma'dan sizler için sağlıklı lezzetlerin listesini yaptık. Lokma, bu konuda her çeşit tarifi sizlere sunuyor. Sağlığım için en etkili besin hangisi dediğiniz duyar gibiyiz. Lokma'nın sitesine göz atarak bu sorunun cevabına ulaşmanız mümkün.

Lokma, sizler için binlerce lezzet hazırlıyor. Üstelik içlerinde sağlıklı yemeklerin bolluğu da dikkati çekiyor. Biz de sizler için hafif ve sağlıklı yemek tariflerinden 7 tanesini seçtik. Daha fazlası için Lokma'nın sitesine göz atmayı unutmayın. Bizden söylemesi!

0. Unsuz ve Şekersiz Muzlu Tatlı

Pişirilmeden kolayca hazırlanan ve büyük mutfaklara ihtiyaç duymayan, pratik sevenlere özel olan Unsuz Şekersiz Muzlu atıştırmalık nasıl yapılır? Çiğ beslenme, zannedildiği gibi sadece salatalardan oluşmuyor. Sebze, meyve, yağlı tohumlar ve kuruyemişleri bol miktarda kullanan bir sürü sağlıklı tarif yapabilme şansınız var. Pişirme uğraşı olmayan bu atıştırmalık tarif, ara öğünlerinizin kurtarıcısı olacak, mide gurultularınızı da tatlı krizlerinizi de açlık hissinizi de en lezzetlisinden yok edecek. 

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/unsuz-ve-sekersiz-muzlu-tatli-24930

0. Fırında Hafif İstavrit

En pratik balık tariflerinden biriyle daha karşınızdayız. Fırında, hafif mi hafif bir istavrit. İstavrit, ülkemiz denizlerinde özellikle de Marmara'da bolca bulunan, bağışıklık sistemine çok iyi gelen bir balık. Tarife eklediğimiz kekik ve sarımsak, verdikleri aromalarıyla fırın istavritimizi başka bir boyuta taşıyor. En sağlıklı ve protein kaynaklarından biri olan balık her derde deva. 

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/firinda-hafif-istavrit-29222

0. Taze Barbunyalı Salata

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan barbunyanın sağlıklı ve lezzetli salata tarifini sizlere sunuyoruz. Baklagiller ailesinin en sevilenlerinden olan barbunya hemen hemen herkesin sevdiği bir lezzettir. Sağlık içinde önemli rol oynayan barbunya protein ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Sizler için hazırladığımız taze barbunyalı salatayı denemeyi unutmayın.

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/taze-barbunyali-salata-15890

0. Kemik Sulu Brokoli Çorbası

En sevilen sebzelerin arasında yer almıyor ama en faydalı sebzeler listesinin baş sıralarında bulunuyor: Brokoli. Birçok kanser hastalığına karşı güçlü bir koruyucudur. Faydasını saymakla bitiremeyeceğimiz brokoli, kemik ve diş yapısını güçlendirir, potasyum bakımından da çok zengin bir sebzedir. Uzmanlarında söylediği gibi haftada en az 2 kez yemeye özen göstermek gerektiği için kendine has tadını sevmeyenlere şifa niyetine alternatif bir çorba çeşidi diyebiliriz. Çok fazla sevmeni olmasa da brokoli bir sağlık deposu. 

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/kemik-sulu-brokoli-corbasi-5369

0. Narlı Yoğurt

Hem vitamin hem de kalsiyum açısından zengin olan nefis narlı yoğurt tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Nar ve yoğurtun mükemmel uyum sağladığı bu tarif ara öğünleriniz için mükemmel bir tercih olacaktır. Vitamin deposu narın tok tutucu özelliği ile narlı yoğurt uzun süre açlık hissini yok edecektir. Hızlı ve pratik bir şekilde hazırlanabilen narlı yoğurt tarifini denemeden geçmeyin. 

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/narli-yogurt-31464

0. Semizotlu Keten Tohumlu Salata

Yaz kış denemeden bolca bulabileceğimiz çok besleyici ve sağlık açısından da çok faydalı bir sebze olan semizotunun, şüphesiz salatası birçok kişi tarafından sevilir. Bu nefis salataya protein bakımından zengin karabuğday, omega 3 deposu keten tohumu gibi besinlerle sağlıklı ve besleyici takviyeler yaparak harika bir lezzet elde ettik. Hem lif hem de protein deposu olan keten tohumu hastalıklarla savaşta en önemli silahlardan. 

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/semizotlu-keten-tohumlu-salata-19422

0. Sarımsaklı Kuşkonmaz

Kuşkonmaz için en lezzetli tariflerden biri olan sarımsaklı kuşkonmaz tarifini sizlere sunuyoruz. Lezzetli olduğu kadar sağlıklı da olan sarımsaklı kuşkonmaz, içerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Kemik sağlığı, kalp sağlığı, göz sağlığı için önemli rol oynayan kuşkonmaz bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Şifa kaynağı kuşkonmazı birde bu şekilde deneyin.

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/sarimsakli-kuskonmaz-14772

H HABER MERKEZİ Pirimedya

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.