Uzmanlara göre kedi eğitimiyle ilgili bildiğimiz her şey yanlış!

HABER MERKEZİ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

● Uzmanlara göre kedi yetiştirmeye dair bildiğimiz her şeyi unutmamız gerekiyor.

● Kedi eğitimi üzerine yazan Sarah Ellis, kedilerin 'bağımsız ve tamamen özgür bir iradeye' sahip olduğu için eğitilemez olduğunu söylüyor.

● Hatta Kaliforniya Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden araştırmacı Mikel Delgad kediye kızmanın bir ödül olduğunu belirtiyor.

Evde kedi bakanlara kötü bir haberimiz var. Kedi eğitimine dair bildiğimiz her şey yanlış. Uzmanlara göre kendilerin 'özgür bir iradeleri' var. Hatta kedileri azarlamak bile onlar için bir ödülmüş. Uzmanlar bunun kedilerle ilgilenmenin bir belirtisi olduğunu söylüyor.

Kedi eğitiminde dikkatli olmak gerekiyor

Kedi bakımı ve eğitimi oldukça zor. Ancak bugüne kadar bildiğimiz her şey yanlış. Uzmanlar çoğu şeyi yanlış yaptığımızı iddia ediyor. Kedilerin bazı şeyleri öğrenmediğini yapma dediğimiz şeyleri yapmaya devam ettiklerini düşünüyoruz. Ama olay hiçte öyle değilmiş!

Kaliforniya Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden araştırmacı Mikel Delgado’e göre ona kediye kızmanız bir ödül anlamına geliyor.

Siz azarladığınızı düşünüyorsunuz ancak farkında olmadan kediyle ilgileniyorsunuz ve bu bir kedinin zihninde hiç yoktan iyi anlamında.

Kedi yetiştirmeyle ilgili araştırma yapıldı.

Delgado bu nedenle bu ilkeyi aleyhinizde uygulamayı bırakmanızı öneriyor ve şu tavsiyede bulunuyor:

  • ''Beğendiniz davranışları ödüllendirin, hoşunuza gitmeyenleri görmezden gelin.
  • Böyle bir eğitim çok daha etkili bir iletişim kurmanızı ve hatta belki kedinizin de sizinle iletişime geçtiğini fark etmenizi sağlayabilir.''

Kedilerin eğitimi konusunda bilinçli davranmak çok önemli.

Kedi eğitiminde 'bilinçli' olmak gerekiyor

Kedilerle ilgili eğitim konusunda konuşan Delgado, kedilere koltukları tırmalamamayı öğretmek yerine tırmalama tahtası gibi başka bir şey verilmesi gerektiğini söyleyerek, ''Kedim bir ödül istediği zaman tırmalama tahtasına gidiyor ve patisini üzerine koyarak bana Hey, bana bunun için bir ödül verecek misin?’ der gibi bakıyor.

Mesela kedinizi gece yarısı beslemeyi bırakırsanız, muhtemelen daha yüksek sesle miyavlamaya ve yüzünüzün üzerinde gezmeye başlar'' ifadelerini kullanıyor.

Ayrıca kediler güvene ihtiyaç duyuyor

Yapılan baka bir araştırmaya göre, kedilerin tıpkı çocuklar gibi güvende olmaya ihtiyaç duyduğu belirtildi. Kedilerin sahibiyle duygusal bir bağ kurduğunu belirten Dr. Kristyn Vitale şunları söyledi:

  • ''Kendini güvende hissetmeyen kedilerin kaçması, saklanması veya soğuk davranması epey muhtemel. Tüm kedilerin bu şekilde davrandığına dair bir ön yargı var, ancak kedilerin çoğu sahibini bir güven kaynağı olarak kullanıyor. Kediniz stres altındayken ona güvende olduğunu hissettirmenize ihtiyaç duyuyor''dedi.

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.