Yazın habercisi: Reçeller

ADİLE TOPÇU LOKMA 1 DAKİKADA OKUNUR

Bahar ayının en güzel yanı kahvaltılarda masaya gelen reçellerdir. Kaynatıldığında mutfağı mis gibi kokutan reçel tariflerini Lokma'nın sitesinde bulabilirsiniz. Anne eli değmiş gibi en özenle hazırlanan, mevsimine uygun reçelleri masalarınıza taşınsın diye sizler için haberleştirdik.

En güzel, taze mis gibi kokan reçeller mutfakların ve baharın bereketidir. Özellikle bahar aylarında yapılan pikniklerde masamızın olmazsa olmazıdır. Bu özel tarifler herkesin el becerisi ile daha farklı ve güzel bir hal alır. İşte Lokma'nın en özel reçel tarifleri.

'Bugün ne pişirsem?' diyenler için nefis yemek tarifleri
Hayat

0. Elma Reçeli

Kahvaltıların vazgeçilmezi reçel tariflerinin en farklı ve en lezzetlilerinden birini sizlere sunuyoruz. Gerek görüntüsü gerek lezzetiyle damakları şenlendirecek elma reçeli, kahvaltı soflarınızın vazgeçilmezi olacak.

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/elma-receli-32965

0. Yaban Mersinli Kayısı Reçeli

Kahvaltı sofralarınıza renk katacak yaban mersinli kayısı reçeli, aroması ve lezzetiyle küçükten büyüğe herkesin beğenisini kazanacak. Ara öğünlerde, çay saatlerinde ekmek üstü olarak da tercih edebileceğiniz yaban mersinli kayısı reçelini, aşağıda sizlere verdiğimiz adımlarla evlerinizde pratik ve kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/yaban-mersinli-kayisi-receli-32855

0. Portakal Reçeli
Kışın kahvaltı sofralarınızı tatlandıracak C vitamini yönünden zengin lezzetli ve pratik Portakal Reçeli hazırlıyoruz. Mis kokusuyla hamur işinden sütlü tatlılara pek çok tarifte severek kullandığımız portakal reçelini kışın hastalıklardan korunmak için sık sık tüketin. Portakal Reçeli tarifinin malzemeleri, hazırlık aşamaları ve süresi, püf noktaları, besin ve kalori değerleri Lokma'da!

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/portakal-receli-18099

0. Ananas Reçeli
Kahvaltılarınız için farklı ve lezzetli reçel tarifleri vermeye devam ediyoruz. Az tüketilse de sevilen meyvelerden biri olan ananasın reçelini yemeye doyamayacaksınız. Damakları şenlendirecek ananas reçeli kahvaltı sofralarınızın baş tacı olmaya aday. 

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/ananas-receli-5382

0. Kayısı Marmeladı
Kahvaltılarda, çay saatlerinde ekmeğin üzerine sürerek yada kurabiye ve keklerde kullanarak tüketebileceğiniz kayısı marmeladı, lezzetiyle ve aromasıyla mutluluk sağlayacak. Tam mevsiminde alacağınız taze kayısılarla hazırlamanızı tavsiye ettiğimiz kayısı marmeladını yemeye doyamayacaksınız. Damaklarınıza lezzet katacak nefis kayısı marmeladını mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/kayisi-marmeladi-6479

0. Vanilyalı Armut Reçeli
Armut reçeliyle bir dilim ekmeğin heyecanlı buluşması bu tarifte! Armut ve lezzet ortağı vanilya özünü buluşturup ekmek üzeri bir lezzetle dönüştürdüğümüz Vanilyalı Armut Reçeli nasıl yapılır? Vanilyalı Armut Reçeli tarifinin malzemeleri, hazırlık aşamaları ve süresi tarifin püf noktaları, besin ve kalori değerleri Lokma'da! 

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/vanilyali-armut-receli-19218

0. Baharatlı Armut Marmeladı
Kahvaltılarına ya da çöreklerine lezzetli bir tat katmak isteyenlere Baharatlı Armut Marmeladı yapmalarını tavsiye ederiz. Baharatlı Armut Marmeladı nasıl yapılır? Baharatlı Armut Marmeladı tarifinin malzemeleri, hazırlık aşamaları ve süresi, püf noktaları, besin ve kalori değerleri Lokma'da! 

Tarif için: https://www.gzt.com/lokma/baharatli-armut-marmeladi-19219

A ADİLE TOPÇU Pirimedya