Yüz hatlarınız sizi ele veriyor: Aa bu ben miyim?

ÖMER FURKAN ÇINAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Fizyonomi olarak adlandırılan bilim dalı, insan kişiliğinin ve karakterinin yüz şekillerinden bulunmasına yardımcı olmuştur. Yüzyıllar öncesinde Çinliler tarafından araştırılan yüz şekillerine göre karakter analizleri, kişi hakkında çok sayıda bilgi sahibi olunmasını sağlıyor. Esasen bizlerde bu bilime pek uzak sayılmayız, Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Halit Ziya Uşaklıgil'in yazdığı ve insanları yüz hatlarına kategorize ettiği 'İlm-i Sima' isimli bir kitabı bulunuyor.

Yıllar boyunca beden yapısı ile psikoloji arasında ilgi kurmaya çalışan Çinli bilginler, yüz okuma sanatı ile yüz hatlarına göre karakter tiplerini sınıflandırıyorlar.


İşte yüz şekillerine göre karakter analizi!

0. Belirgin alın "hayal gücü"
Hayal gücünün çok yoğun olduğunu gösterir.
0.
0. Düz alın "politik"
Pratik ve politiklerdir; her duruma ayak uydurabilirler.
0. Üçgen hatlar hava grubu
Üçgen yüzler hava grubuna aittir. Havanın kuşkuculuğu sorun yaratsa da, bazen hayat da kurtarabilir. Yanlış anlamaya müsaittirler; çok çalışkan ve disiplinli olabilirler. Kararsızlardır ve bir o kadar karizmatik bir duruşa sahiptirler.
0. Dar alın "sorumluluk sahibi"
Konuşmadan önce düşünmeyi seven, ağırbaşlı, sorumluluk sahibi insanlardır.
0. Kare yüz ateş grubunu temsil ediyor
Kare yüz hatlarına sahip kişiler, genelde sağlıklı ve enerjiktir; ateş grubunu temsil ederler. Yemeyi çok sevseler de, genelde kilo problemleri olmaz. Keskin bir zekaya sahiptirler ve uyanık kişilikleri bazen zor durumlar yaratabilir.
0. Yuvarlak alın "arkadaş canlısı"
İdealist ve arkadaş canlısıdır.
0. Dikdörtgen hatlar toprak grubu
Daha çok torprak grubunda görülen hatlar, genelde çalışmayı çok severler ve pratiktirler. Dış görüntüleri konusunda oldukça takıntılı olduklarından sürekli diyet yapabilme yetisine sahiptirler.
0. Geniş alın "aklı" simgeler
Geniş alın aklın simgesidir; zeki ve kurnaz insanları ifade eder.
0. Yuvarlak yüz hatları su grubu
Daha çok su gruplarında görülen yuvarlak yüz hatları, genelde narin ve anaç duygulu kimseleri temsil eder. narin kişiliğe işaret ediyor. Yemek yemeyi severler ve kilo almaya müsaittirler. İletişim kurmayı sevdiklerinden arkadaş çevreleri geniştir.
0. Sivri "zeka"
Yüksek zekalı ve dahilerdir.

GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.