Amazon'un etki alanı genişliyor: 'Ortadoğu'da hizmet vermeye başladı'

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

● Amazon, uzun süredir uğraştığı 'satın alma işlemini' tamamladı ve Dubai merkezli 'Souq.com'u bünyesine kattı.

● 580 milyon dolar karşılığında gerçekleştirilen satın alma sonrası Amazon, Ortadoğu'da faaliyet göstermeye başladı ve ilk Arapça internet sitesini kullanıma açtı.

Jeff Bezos önderliğinde dünyanın en büyük şirketleri arasında gösterilen ve hacmi günden güne büyüyen Amazon, oldukça anlamlı bir özelliğe sahip. Şirket, yeni pazarlar ve iddialı yenilikler konusunda çok hareketli ve hevesli. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu yeni pazarlara girmeyi, oradaki güncel rakiplerle dev mücadelelere girişmeyi fazlasıyla seven Amazon, bu özelliğini de kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos'tan alıyor.

Dünyanın en zengin insanı konumundaki Jeff Bezos'u; vizyoner ve yenilikçi tavrıyla tanıyoruz.

GZT Teknoloji editörlerinin en sevdiği teknoloji figürleri arasında yer alan Jeff Bezos'u sıklıkla konu ettiğimiz haberlerimiz ve canlı yayınlarımızın odak noktası konumunda yer alan 'yeniliğe açıklık' Amazon'un da bir numaralı çalışma yönergesi durumunda. Bu yenilik sevgisi sayesinde sürekli olarak yeni pazarlara açılan şirketin son adresi Ortadoğu oldu.

Amazon, uzun yıllardır bekleneni gerçekleştirmiş, yaklaşık 1 yıl önce Türkiye'de hizmet vermeye başlamıştı.

Amazon Türkiye’ye geldi, GZT.com ilk siparişleri verdi!
Dünyanın tartışmasız en büyük alışveriş platformu Amazon, uzun zamandır konuşulan hamlesini yaptı ve Türkiye pazarına resmen girdi. Türkiye destekli alışveriş seçeneğini aktif hale getiren Amazon, ilk günden onlarca sipariş almayı başardı. Peki Amazon’dan nasıl sipariş verilir? Amazon’da hangi ürünler var?

ABD merkezli şirket, geçtiğimiz birkaç yılda Ortadoğu'nun en önemli e-ticaret şirketi konumunda yer alan Dubai merkezli Souq.com'u satın almak için görüşmeler yapmış ve sonunda 580 milyon dolar karşılığında anlaşmaya varmıştı. Amazon bu hafta içerisinde yeni Ortadoğu sitesini kullanıma açtığını resmen açıkladı. Yeniinternetsitesiyle birlikte Amazon, ilk kez Arapça hizmet vermeye de başlamış oldu.

Souq.com'un Amazon'a dönüştüğünü ifade eden görsel.

İsim değişti mi?

Amazon'un özellikle dikkat ettiği referans noktaları arasında değerlendirilen 'marka bilinirliği' ve 'isim sadakati' bu satın alma özelinde de kendini gösterdi. Şirket, Souq.com'un eski adından sıyrılarak Amazon.ae olarak yeniden düzenleneceğini açıkladı. Souq.com URL’i artık kullanıcıları otomatik olarak Amazon.ae sitesine yönlendiriyor. Ama Suudi Arabistan ve Mısır’da Souq kendi adıyla hizmet vermeye devam ediyor.

Souq.com'a girmek isteyen kullanıcılar için görünür olan yönlendirme ekranı. Amazon, .ae uzantısıyla Ortadoğu pazarının hizmetinde.

Nasıl bir hizmet vadediliyor?

Amazon'un atmış olduğu Ortadoğu adımıyla birlikte yeni coğrafyadaki hizmetlerini daha derli toplu bir hale getirmiş olcak. Şimdiye kadar Souq.com üzerinden de hizmetler sunan Amazon, yeni dönemde yeni ve farklı bir yönerge oluşturmuş olacak. Bu arada, Amazon Orta Doğu’nun hizmetleri de ABD’de kullanılan satıcı arka plan sistemini ve şirketin depolama ve kargolama servisi Fulfillment by Amazon’u (FBA) kullanacak.

Amazon'un Ortadoğu'da aktif hale gelmesi, 30 milyonu aşkın ürünün Amazon kanalıyla kullanıcılarla buluşacağı anlamına geliyor. İlk kez Arapça hizmet vermesi ve bölgesel ürünleri de veritabanına eklemesi Amazon'u yeni pazarında iddialı duruma sürükleyebilir.

Nasıl başardı: Amazon'un başarı yolu
Teknoloji

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.