Apple'dan Hong Kong sansürü: 'Quartz, Çin'den kaldırıldı'

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

● Haber ve içerik platformu Quartz, Apple'ın mobil Quartz uygulamasını Çin'deki AppStore'dan kaldırdığını açıkladı.

● Quartz'ın devam etmekte olan Hong Kong protestolarının yayılmasını engellemek için atıldığını öne sürdüğü adım, Apple'ın Çin'in 'sansür' isteğine olumlu cevap vermesi olarak nitelendiriliyor.

● Quartz CEO'su Zach Seward, Quartz'a Çin'den bağlanmak isteyen kullanıcıların 'VPN' kullanmak zorunda olduğunu ifade ederken Apple'ın bunu ilk kez yapmadığını da belirtti.

Teknoloji platformlarının 'güvensizlik' ve 'kullanıcıdan bağımsız hamleler' üzerinden sıklıkla eleştirildiği bir dönemde Apple, oldukça ilginç bir sansür hamlesiyle gündeme geldi.

Mark Zuckerberg, güvensizlik üzerinden anılan teknoloji platformları dendiğinde akla gelen ilk isim konumunda.

2012 yılından bu yana haber ve içerik platformu olarak faaliyet gösteren Quartz, dünyanın en sık ziyaret edilen haber platformları arasında değerlendiriliyor. Quartz, yayımladığı yazılı açıklamayla Çin'deki faaliyetlerinin Apple tarafından engellendiğini ifade etti. Quartz CEO'su Zach Seward'ın yaptığı açıklamada, uygulamanın Apple'ın Çin'deki mobil uygulama mağazası AppStore'dan kaldırıldığı ifade edildi.

Quartz, dünyanın birçok ülkesinde aktif biçimde kullanılıyor.

Yalnızca iki gün önce CEO koltuğuna oturan Quartz yöneticisi Zach Seward, Apple'ın bu hamlesini 'Hong Kong protestolarını gizleme' amacı üzerinden değerlendiriyor. Apple'ın Çin vatandaşlarının bilgi almasını kasten engellediğini ifade eden Seward, Çin Hükümeti ve Apple arasındaki gizli anlaşmanın detaylarını merak ettiğini belirtirken Quartz'ın web sitesinin girişinde özel bir tasarımla 'Apple yasağına' gönderme yapmayı da ihmal etmedi.

Özgürlükler konusunda her fırsatta iddialı açıklamalarda bulunan Tim Cook'un konuya ilişkin yorumu merak ediliyor.

Apple daha önce de yapmıştı

Apple ve Çin hükümeti arasında yapılan anlaşma, yalnızca Quartz üzerinden ilerlemiyor. Şirket, Hong Kong protestoları ve polis müdahalesi içeren görüntüleri yayınlayan HKmap Live isimli uygulamayı da 'gerekçe göstermeksizin' yayından kaldırmış ve erişilebilir mağazasından silmişti.

Quartz'ın web sitesinde kullanıcıları karşılayan yazı: 'Apple, Hong Kong protestolarını göstermeyerek Çin'e boyun eğdi!'

Quartz CEO'su Zach Seward'ın 'bilinçli yönlendirme' ile suçladığı Apple'dan konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Apple'da neler oluyor: 'Üç önemli isimle yollar ayrıldı'
Bilim Teknoloji

N NAZİF MENTEŞ Pirimedya

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.