Cambridge Biyomedikal Araştırma Merkezi araştırmacıları Alzheimer'ın teşhisi için sanal gerçeklik kullanıyor

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 2 DAKİKADA OKUNUR

● Sanal gerçeklik denildiğinde akla ilk olarak eğlence sektörü gelse de aslında bu teknoloji sağlık alanında da fazlasıyla kullanılıyor.

● Son örnekte ise Cambridge Biyomedikal Araştırma Merkezi araştırmacıları Alzheimer'ın teşhisi için sanal gerçeklikten yardım alıyor.

● İnsanların yön bulma yeteneklerini ölçen ve belirli süre sonunda bu testleri tekrarlatan araştırmacılar, standart yöntemlere oranla sanal gerçekliğin Alzheimer teşhisinde ne kadar başarılı olduğunu ölçüyor.

Sanal gerçeklik her ne kadar 'eğlence' sektörüyle özdeşleşmiş olsa da aslında farklı alanlarda da aktif olarak kullanılıyor. Bunlardan biri hastaneler.Samsung'un VR çözümü hastanelerde tedavi amaçlı tercih ediliyor. Peki ama sanal gerçeklikle tedavi nasıl oluyor?

Özellikle uzun süre ağrıkesicikullanması gerekenhastalar, zaman içinde ilaçlara karşı bağışıklık kazanıyor. İlaç bağımlılığını az da olsa azaltma konusunda ise Gear VR devreye giriyor.

Her yaştan hastaya uygulanabilen bu yöntemde, Gear VR aslında'terapi' etkisi yapıyor. Daha çok rahatlatıcı fotoğraf ve müziklerin etkisiyle ağrıların %25 oranında azaldığı gözlemlenmiş. Ayrıca sanal gerçeklikiçeriklerinin hastalardaki stresi de %60'a varan oranda azalttığı belirtiliyor.

Samsung Gear VR hastanelerde tedavi amaçlı kullanılmaya başlandı
Teknoloji

Aynı yöntem MR çekilirken çocukların rahatlamasını sağlamak için de kullanılıyor. Buna özel olarak geliştirilen uygulamalar sayesinde çocukların MR çekim sürecinde sabit kalmasını sağlıyor.

Yani aslında sanal gerçeklik sağlık sektörü tarafından aktif olarak kullanılıyor. Son örnekte ise Alzheimer teşhisi için tercih ediliyor.

Alzheimer, daha çok yaşlıların hastalığı olarak düşünebilirsiniz. Ancak bu hastalıktan muzdarip olan insanların yaşı her geçen gün geriliyor. Üstelik her hastalıkta olduğu gibi Alzheimer hastalığında da erken teşhis büyük önem taşıyor.

Erken teşhis, hastalığın kontrol altına alınmasını sağladığı gibi beynin üzerindeki etkisinin en aza indirgenmesini sağlıyor. Bu nedenle belirtiler olduğunda kapsamlı testler yapılması gerekiyor. Alzheimer'ın ilk safhalarındaki en önemli belirtisi ise yön bulma yeteneklerinin düşüyor olması. İşte sanal gerçeklikle yapılan testler de doğrudan bunu baz alıyor.

Hastalığın hangi boyuta ulaşacağı da analiz ediliyor

Cambridge Biyomedikal Araştırma Merkezi'ndeki Dennis Chan ve ekibi, insanların Alzheimer'ı diğer tekniklerle mümkün olandan daha erken tespit etmenin bir yöntemi olarak sanal gerçeklik kullanıyor. Üstelik tespitin yanı sıra hastalığın hangi boyuta gidebileceği de yine sanal gerçeklikle tespit edilebiliyor.

Yukarıda görmüş olduğunuz fotoğraftan da anlayabileceğiniz gibi sanal gerçeklik gözlüğünü takan hastalardan bu ortamda gezinmeleri isteniyor. Çevrenin tanınması ve ikinci bir komutta hastaların aynı yere kolayca gidip gidemediği notları tutuluyor.

Mevcut testler çoğunlukla bir şeyleri hatırlatma yeteneğinizi ölçer. Ancak sanal gerçeklikle tespit aslında standart testlerden çok daha etkili bir çözüm oluyor.

Sonraki adımlarda ise araştırmacılar 40 ila 60 yaşları arasındaki yaklaşık 300 gönüllüyü test edecek. Daha sonra, gelecekte zihinsel bozukluk belirtileri gösterip göstermediklerini anlamak için bu konuları izleyecek ve bunu orijinal test sonuçlarıyla ilişkilendirecekler. Araştırmacılar, bu test sonucunda Preklinik Alzheimerolarak adlandırılan herhangi bir dış semptom olmadan önce Alzheimer'ı tespit edebildiklerini göstermeyi umuyorlar.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik karşı karşıya: Aradaki fark ne?
Teknoloji

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.