Elon Musk, Avrupa'daki ilk fabrikanın kurulacağı şehri açıkladı

HABER MASASI GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Elektrikli otomobil devi olan Tesla, Avrupa'da ilk fabrikasını kuracak. Gigafactory üretim tesisi Almanya'nın Berlin şehrinin dışında olacağı Elon Musk tarafından duyuruldu. Gigafactory'nin 2021 yılına kadar faaliyette olacağı söyleniyor.

Tesla'nın CEO'su Elon Musk, salı günü yaptığı açıklamada şirketin lityum-iyon pil ve elektrikli araçlarını üretecek 4. Gigafactory üretim tesisinin Almanya'nın Berlin şehrinin dışında inşa edileceğini duyurdu.

3. Gigafactory'nin inşaatı bitti

Musk, duyurusunda Tesla'nın Çin'in Şangay şehrindeki kurduğu 3. Gigafactory'nin inşaatının bittiğini belirtti. Geçtiğimiz hafta New York Eyaleti'de, SolarCity tesisinden yenilenen 2. Gigafactory'nin maliyetinin 800 milyon dolardan fazla olduğu açıklanmıştı. Tesla'nın ilk Gigafactory'si, 2016'da Reno, Nevada'da açılmıştı, ancak fabrika şu anda hala yapım aşamasında.

Tesla'nın Gigafactory üretim tesisi

2021 yılına kadar faaliyete geçecek

Elon Musk, son birkaç yıldır Tesla'nın Avrupa'da 4. Gigafactory'yi inşa edeceğini belirtiyordu. Almanya’nın otomobil endüstrisi üzerindeki hakimiyeti, muhtemelen Musk'ın kararında etkili oldu. Musk, dünya çapında 10 veya 12 Gigafactory inşa etmek istediğini söyledi. Tesla, son kazanç raporunda Avrupa'ya kurulacak Gigafactory'nin 2021 yılına kadar faaliyete geçeceğini açıklamıştı. Şirket, Model 3 sedan ve Model Y otomobillerini üretecek Şangay tesisi için de benzer bir tarih öngördü.

Almanya'da kurulacak yeni Gigafactory, aslında Tesla'nın dördüncü fabrikası değil. Şirket şu anda tüm araçlarını California, Fremont'taki eski Toyota tesisinde birleştiriyor. Aynı zamanda Fremont tesisinin yakınında bir koltuk fabrikası faaliyet gösteriyor. Tüm bunların yanı sıra California, Lathrop'ta bir başka tesis inşa ediliyor.

ABD'deki Gigafactory tartışma konusu

Elektrikli otomobil devinin, Nevada'daki ilk Gigafactory'si, bu hafta ABD’de tartışma konusu oldu. Devasa tesisin yerel kaynakları zorladığı ve bölgede sorunlara yol açtığı konuşuluyor.

Alman siyasetçiler karardan memnun

Elektrikli otomobil üretiminde dünyanın önde gelen markalarından Tesla'nın Almanya'da fabrika kurma planları siyasiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Tesla'nın planlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, bu konuda Almanya'nın rakibi diğer ülkeleri geride bıraktığını belirtti. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Bakan, Çarşamba günü Berlin'de yaptığı açıklamada, Tesla'nın yeni tesislerini Almanya'da kuracak olmasının ülkenin konumunun değerini yükselttiğini ifade etti. Tesla'ya farklı bir uygulama yapılmayacağını belirten Altmaier, sübvansiyonların da gündemde olmadığının altını çizdi.

Brandenburg Başbakanı Dietmar Woidke de kararı "harika bir haber" olarak nitelendirdi. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakan, "uzun zamandan beri güçlü argümanlarla yoğun görüşmeler" yürüttüklerini belirterek, fabrikanın Brandenburg'un "yenilikçi ve uluslararası konumuna yeni bir ivme kazandıracağını" ve çok sayıda kişiye istihdam sağlayacağını vurguladı.

Tesla'nın Avrupa'daki elektrikli otomobil pazarındaki payının yüzde 30 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Tesla, Şangay'daki yeni Gigafactory fabrikası için arsa satın aldı
Bilim Teknoloji

Tesla, Model 3 teslimatlarının hızlanmasıyla satış rekoruna koşuyor
Bilim Teknoloji

Tesla epey iddialı: Tam otomatik sürüş yıl sonuna kadar hayata geçebilir
Bilim Teknoloji

Elon Musk Mars aracı Starship'in görüntülerini paylaştı
Bilim Teknoloji