Facebook, kullanıcıların Instagram şifrelerini düz metin olarak saklamış

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Yine Facebook ve yine bir skandal haber daha. Facebook bu kez de milyonlarca Instagram kullanıcısının şifrelerinin sunucularda düz metin olarak saklandığını kabul etti. Ayrıntılar haberimizde:

Söz konusu Facebook olduğunda kullanıcı verilerinin aslında hiçbir önemi yok. Bunu defalarca gördük. Fakat bu kez de Instagram kullanıcı şifrelerinin 'salt metin' halinde saklandığı doğrulandı.

Instagram yakında beğenilerin sayısını gizleyebilir
Teknoloji

Instagram sunucularında şifreler salt metin olarak saklanmış.

Şifreler düz metin olarak saklanmış

Yani Facebook, milyonlarca kişinin Instagramşifresini yalnızca düz metin olarak saklamış. Peki bu ne demek oluyor? Bu aslında basit hamlelerle şirket çalışanlarının istedikleri kullanıcının şifrelerine erişebildiği anlamına geliyor.

Aslında bu konuyla ilgili ilk detaylar geçen ay ortaya çıkmış, FacebookLite kullanıcıları için bu tarz bir güvenlik probleminin oluştuğu belirtilmişti. Ancak Instagram için de benzer bir durumun olması aslında skandalı daha da büyütüyor.

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.