Facebook'un 2070'i: '50 yıl sonra Facebook’un ölü kullanıcıları yaşayanları geçecek'

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

● ‘Yaşlıların uygulaması’ olarak anılmaya başlanan Facebook’un popülaritesi her geçen gün azalmaya devam ediyor.

● Oxford Üniversitesi İnternet Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, Facebook’un ‘hayatını kaybetmiş’ kullanıcı sayısının her geçen gün arttığını ortaya koydu.

● Araştırma, ilginç istatistiki veriler sunuyor. Oxford Üniversitesi’ne göre 2012 yılında 30 milyon olan abone sayısı 2070’te 5 milyara ulaşacak.

● Bu garip verinin Facebook’un kullanıcı sayısındaki ‘stabil durum’ nedeniyle ortaya çıktığını söylemek mümkün.

2004 yılında kurulan ve uzun bir süre dünyanın en popüler ‘sosyal medya platformu’ olarak anılan Facebook, kullanıcı sayısı konusunda hala zirvede. Aylık 2.5 milyar aktif kullanıcısıyla büyük ve güçlü bir kitleye sahip olmasına rağmen şirket, prestij ve popülarite kaybı dolayısıyla dertli.

Facebook, ilk kez ortaya çıktığı 2004 yılından bu yana birçok olumlu aşama kaydetmiş olsa da son zamanlarda ‘demode’ olmak üzerinden eleştiriliyor.

Instagram’ın şık ve güçlü çıkışı ve her geçen gün yenilenen özellikleriyle oluşturduğu etki, Twitter’ın kendine has üslubuyla oluşturduğu kemik kitle düşünüldüğünde Facebook’un demode olduğu düşüncesi iyiden iyiye belirginleşmiş oluyor. Facebook’un ‘eski’ kaldığına yönelik çok sayıda eleştirinin yanı sıra birçok içerik platformunun Facebook yerine Instagram ve Twitter için üretimde bulunması da net bir ‘delil’ konumunda.

Facebook, tüm ‘eskimiş’ yakıştırmalarına karşın halen dünyanın en popüler sosyal medya platformu konumunda.

‘5 milyar kişiye ulaşabilir’

Facebook’un demode oluşuna dair yorumların ‘pik yaptığı’ bir anda İngiltere’nin Oxford Üniversitesi oldukça ilginç bir araştırmaya imza attı. Üniversitede görevli Carl Öhman ve David Watson’ın büyük uğraşlar sonucu ortaya çıkardığı çalışmaya göre; sosyal medya platformu şimdiki hızıyla, yani yılda ortalama yüzde 13 ile büyümeye devam ettiği takdirde ölü kullanıcısı sayısı bu yüzyılın sonunda 4.9 milyar kişiye ulaşabilecek.

Facebook, ölü kullanıcı sayısındaki artışı yetkili makamlarla paylaşarak dijital bir miras oluşturma yoluna gidebilir.

Kullanıcısı sayısının 2018'den itibaren hiç artmayacağı varsayımına göre yapılan hesaplamada ise ölü sayısı en az 1.4 milyar olacak. 2070'te ‘ölü kullanıcı’ sayısı yaşayan kullanıcıların sayısını geçecek. Araştırmacılar Facebook ve diğer dijital platformlardaki ölü kullanıcılara ait verilere ilişkin bir tartışma da başlattı.

Mark Zuckerberg, ‘ölü kullanıcı’ sayısındaki artışa yönelik herhangi bir açıklamada bulunmadı.

‘Dijital miras’ olarak değerlendirilmeli!

Araştırmayı gerçekleştiren Carl Öhman ve David Watson, Facebook’un ‘ölü kullanıcı’ verilerini tarihçiler, arşivci ve arkeologlar ile paylaşması gerektiğini düşünüyor. Bilim insanlarına göre, dijital mezarlıklar olarak isimlendirilen bu profillerden kalan ‘dijital miras’ gelecek nesiller için ufuk açıcı olabilir. Araştırma görevlisi David Watson, ‘Tarihin hiçbir döneminde bu denli büyük bir insan davranışı ve kültürü arşivi bir elde toplanmadı. Bu arşive hükmedenler bir anlamda tarihimize de hükmedecek’ diyerek paylaşıma verdiği önemin altını çiziyor.

Facebook, CEO'sunu koruyor: '1 yılda 22.6 milyon dolar'
Teknoloji

33 yaşındaki Mark Zuckerberg'i, dünyanın en zengin beşinci kişisi yapan muhteşem kariyeri
Teknoloji

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.