İngiltere'de Huawei depremi: 'Savunma Bakanı görevinden alındı'

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

● Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei’yi ‘casusluk’ ile suçlaması birçok farklı ülkeyi harekete geçirmiş, Huawei için güçlü bir ambargo resmen başlamıştı.

● Son olarak İngiltere, Huawei’ye ABD baskılarına karşın kısıtlı izin vereceği iddialarıyla gündeme gelmiş, bu yaklaşım uzun süre tartışılmıştı.

● İngiltere Hükümeti, yalnızca Ulusal Güvenlik Konseyi’nde konuşulan bu konunun basına sızması sonrası ‘sızıntı’ iddiasıyla soruşturma başlattı ve Savunma Bakanı görevden alındı.

Amerika Birleşik Devletleri, Çinli şirketler ile uzun zamandır ciddi bir ‘casusluk’ gerilimi içerisinde yer alıyor. Çinli şirketleri bilgi hırsızlığı ve casuslukla suçlayan ABD, Adalet Bakanlığı öncülüğünde sıkı bir denetim sürecini de aktif hale getirmiş durumda. Kendisi dışında birçok farklı ülkeyi de Huawei’ye karşı tedbirler almakla yükümlü tutan ABD, Çinli şirkete karşı yaklaşımların net olması gerekliliğini savunuyor.

Huawei’nin özellikle 5G üzerinde yürüttüğü çalışmalar, ABD Hükümeti’ni çeşitli önlemler almak noktasında diri tutuyor.n

ABD’nin Huawei yaklaşımının yansımalarından biri de İngiltere özelinde gerçekleşmişti. ABD, İngiliz hükümet yetkililerini uyarmış; Huawei’nin ülkelerinde faaliyet göstermesi konusunda dikkatli olmaları gerektiğini iletmişti. Hatta, yaklaşık birkaç ay önce İngiltere’nin ABD’nin uyarısına karşı net bir hareketlenme içerisine girmeyeceği, yalnızca kısıtlı müdahalelerde bulunacağı iddiaları dillendirilmişti. Bu iddiaların kaynağı olarak ‘içeriden’ şüphelenen İngiliz Hükümeti, Ulusal Güvenlik Konseyi içerisinde konuşulanların dışarı sızdığına yönelik bir soruşturma başlattı.

ABD'nin Huawei ile bir derdi var: 'Hedef 5G'
Teknoloji

İngiltere Hükümeti Kabinesi, Huawei konusundaki sızıntılarla değişikliklere uğradı.

Toplantıdaki üyeler suçlu bulundu

Gizli görüşmelerin basına yansıması ve esnek şeffaflık iddiaları üzerinden başlatılan soruşturma neticesinde oldukça radikal kararlar alındı. İngiliz Hükümeti ve istihbarat teşkilatları sızıntının kaynağını bulmak için harekete geçtiler. İngiltere Başbakanı liderliğinde toplanan kurulda silahlı kuvvetler ve istihbarat servislerinden üst düzey isimlerle bakanlar katılıyordu.

Theresa May, bilgi sızıntısının kaynağı olarak Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki üyeleri sorumlu tutuyor.

Williamson’un görevine son verildi

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, Theresa May’in yazdığı bir mektupla sızıntıların baş sorumlusu olarak görüldü ve ‘Büyük bir üzüntüyle size artık tam olarak güvenemeyeceğim’ şeklindeki ifadeyle karşılaştı.

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, görevinden ayrıldı.

Sızıntıların kaynağı olarak nitelendirilen Williamson’un Savunma Bakanlığı’ndaki görevine son verilirken yerine Kadın ve Eşitlik Bakanı Penny Mordaunt’un atandığı açıklandı.

Huawei CEO'su casusluk iddialarıyla ilgili açıklama yaptı
Teknoloji

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.