Microsoft, görme sorunu olan kişiler için sanal gerçekliği daha iyi hale getiriyor

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Microsoft, özellikle görme sorunu yaşayan kişiler için sanal gerçeklik başlığını yazılımsal olarak optimize eden yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Ayrıntılar haberimizde:

Sanal gerçeklik çoğunlukla yeni bir oyun alanı olarak görülüyor. Fakat eğitim ve sağlık alanında da kullanabilmek mümkün. Microsoft bu teknolojilere bir yandan 'eğitim' odaklı olarak da bakıyor. Son olarak geliştirilen bir yazılım, görme sorunları yaşayan kişiler için VR'ı daha iyi optimize ediyor.

Yazılımsal olarak iyileştiriyor

SeeingVR olarak bilinen araç seti, görme sorunu olan 11 kişi üzerinde test ediliyor. Katılımcıların tamamı varsayılan seçeneğe göre yazılımsal optimizasyonun çok başarılı olduğunu ifade ediyor.

Cornell Tech yüksek lisans öğrencisi ve Microsoft stajyeri Yuhang Zhao, araştırma sonuçlarını bu yıl Glasgow'da düzenlenen CHI konferansında detaylı bir şekilde anlatacak. Demodan da görülebildiği gibi metinlerde önemli bir iyileşme söz konusu.

Apple'da artırılmış gerçeklik projesinin başındaki isim görevden ayrıldı
Teknoloji

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.