Oyun dünyası nereye gidiyor: 'Çin'deki oyuncu nüfusu ABD'nin toplam nüfusunu geçmek üzere!'

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Dünyanın en hızlı gelişen endüstrileri arasında yer alan oyun sektörünün büyümesi sürüyor. Oyun dünyasının en güçlü lokasyonu konumunda yer alan Çin de bilgisayar platformu üzerindeki olağanüstü ilerlemesiyle birçok ülkenin toplam nüfusunu bile arkada bırakmış durumda. Çin'deki oyuncu nüfusu, ABD'nin toplam nüfusunu geçmek üzere.

Uzun süredir oyun ve oyuncu kavramları dijitalleşmeye, bilgisayar ve konsol gereçleriyle anılır olmaya başladı. Sokakların bol koşmalı, masaların kağıt kalemli eğlencesi konumundaki oyunlar, bilgisayar ve konsol platformlarına taşınmış durumda. Oyun dünyası, her geçen gün büyük bir süratle büyürken 'oyuncu' kavramı da neredeyse profesyonel bir hale geldi. Dünya genelinde yüzmilyonlarca insan oyunlar ile yüksek seviyede ilgilenirken kendine ait pazarlar oluşturmaktan da geri durmuyor.

Binlerce farklı oyun, on milyonlarca oyuncuyu kendine bağlamayı başarıyor. Dünya genelinde bilgisayar ve konsol oyunlarına gösterilen ilgi çığ gibi büyüyor. Oyun geliştiriciler için altın bir dönemden bahsedebiliriz.

Sürekli gelişen oyun sektörü, bazı ülkeler için en değerli endüstri konumunda yer alıyor. Çin de, bu ülkeler arasında oldukça özel bir titre sahip. Çin, giderek büyüyen oyuncu nüfusuyla diğer ülkelerin toplam nüfuslarına kafa tutmaya başladı. 2023 yılında 354 milyon 'PC oyuncusuna' sahip olması beklenen ülke, dünyanın en büyük 'oyun coğrafyası' olarak anılabilecek.

Çin, her yıl onlarca büyük organizasyonla e-spor müsabakaları düzenliyor. Bu müsabakalar 'festival' mantığıyla işleyip günlerce sürebiliyor.

Pazar değeri 100 milyar dolara ulaştı!

İstatistik ve araştırma şirketi Niko Partners tarafından yayınlanan rapora göre, Çin'deki oyun pazarı 2001 yılından bu yana durmaksızın büyüyor. Pazar değeri 100 milyar doları geçen ülke, ABD'nin tüm konsollar ve PC de dahil olmak üzere 2018 yılında elde ettiği 30.4 milyar doları şimdiden üçe katlamış durumda.

Çin, 2018 yılında yalnızca PC platformunda 15.2 milyar dolar gelir elde etmeyi
başardı.

Çin'in oyun istatistikleri oldukça tatmin edici

Çin, yalnızca oyuncu sayısıyla değil genel sektör istatistikleriyle de ön plana çıkmayı başarıyor. Şöyle ki, yabancı ülkelerden çıkan oyunlar, 2018 yılında Çin'in PC platformu üzerinden elde ettiği gelirin %60'ını oluşturdu. Çin ayrıca, e-spor akımının da hızla geliştiği bir lokasyon ve güncel olarak 138.000 adet oyun merkezine sahip. Bu da PC platformundaki gelirin artmasında büyük rol oynuyor. Çin'in e-spor üzerinden elde ettiği gelir 2018 yılı sonunda 6.3 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu miktarın 2023 yılında 9.5 milyar dolara gelmesi bekleniyor. Siyasi ve askeri alanda 'süper güç'oldu, olacak, oluyor denen Çin, oyun dünyasının süper gücü oldu bile.

Will Smith 'e-spor' dünyasına girdi, 46 milyon dolar yatırdı
Teknoloji

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.