Rehber: Akıllı telefon güvenliğini artırmak için 11 temel ipucu

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 3 DAKİKADA OKUNUR

Kişisel veriler artık hiç olmadığı kadar önem taşıyor. Dolayısıyla akıllı telefonlar için güvenlik önlemlerini artırmak şart hale geliyor.

Üstelik bu tedbirler sanıldığı kadar zor değil. Basit önlemlerle akıllı telefonlardaki güvenlik üst seviyeye taşınabiliyor. Ayrıntılar haberimizde:

Telefonlar her geçen gün daha 'akıllı' hale gelirken, kullanıcılar hakkında inanılmaz bilgilere erişebiliyor. Mobil uygulamaların her zamankinden çok daha fazla veri istemesi ve bu verilerin kaydının süresiz şekilde tutulması da çabası.

Durum böyle olunca dikkat edilmesi gereken unsurların sayısı artıyor. Telefonu şifreyle korumak; konum paylaşımını kapatmak ve Bluetooth'u sınırlandırmak ilk seçenekler arasında yer alıyor. Ancak bunlardan çok daha fazlası var tabii.

Her zaman olduğu gibi ilk etapta maddeleri listeleyelim.

 • 1- Telefonunuzu şifreyle koruyun
  2- Konum paylaşımını kapatın
  3- İhtiyaç olmadığı durumlarda Bluetooth'u kapatın
  4- Gizlilik ve güvenlik ayarlarını kontrol edin
  5- Hangi hesaplara otomatik giriş yapıyorsunuz?
  6- İndirdiğiniz uygulamaları gözden geçirin
  7- Başkalarının hesaplarınıza erişmesini engellemek için ekstra güvenlik kalkanı kullanın
  8- Çevrimiçi hesaplar sayesinde cihazları uzaktan kilitleyin
  9- Numaranızı gizli tutmak için üçüncü parti uygulamalar kullanın
  10- Hassas bilgileri telefonunuzda saklamamaya çalışın
  11- Telefonunuza antivirüs uygulaması yükleyin

Yukarıda görüldüğü gibi dikkat edilmesi gereken maddeler hayli fazla. Bunlara ek de yapabilmek mümkün tabii. Ancak ilk etapta 'basit gibi görünen' kablosuz bağlantıların kullanılmadığı zamanlarda kapatılması bile büyük öneme sahip. Detaylara geçelim.

1- Telefonunuzu şifreyle koruyun
İlk madde elbette telefonu şifreyle korumak. Böylece şifreyi bilmeyenler cihaza ve verilere erişemiyor.

Uygulanması gereken en kolay adım elbette telefonu bir şifreyle korumak. Böylece şifreyi bilmeyen kişiler hesaplarınıza erişemez ve verileri ele geçiremez. Telefonunuzun çalınması ve kaybolması durumunda da başkalarının bilgilere erişmesi çok daha zorlaşır. Dört haneli şifreler bile kötü niyetli kişilerin işlerini epey zorlaştırıyor. Daha zor şifre kombinasyonları belirlemek de elbette birinci maddeyi daha da anlamlandırıyor.

Türkiye'nin 'şifre alışkanlığı' netleşti: 'En popüler şifreler'
Bilim Teknoloji

2- Konum paylaşımını kapatın
Bu sayede uygulamaların kişi takibi minimum seviyeye inebiliyor. Konum bilgisini kapatmak gizlilik için önemli seçeneklerden biri.

Listenin ikinci sırasında ise konum paylaşımı geliyor. iPhone ve Android cihazlarda gizlilik için en önemli unsurlardan biri konum paylaşımını gerekmediği zamanlarda durdurmak. Üstelik erişimi en aza indirmek telefonun pil ömrüne de katkı sağlıyor. İki işletim sisteminde de konum paylaşımı ayarlar kolay şekilde durdurulabiliyor.

WhatsApp'ta canlı konum paylaşma nasıl yapılır?
Bilim Teknoloji

Yandex Navi'den nasıl konum gönderilir?
Bilim Teknoloji

3- İhtiyaç olmadığı durumlarda Bluetooth'u kapatın
Bluetooth da basit şekilde kapatılabiliyor.

Kablosuz bağlantılar da büyük önem taşıyor elbette. Bunların başında ise bluetooth geliyor. Dolayısıyla kullanılmadığı durumlarda kablosuz bağlantıları pasif hale getirmek mantıklı seçeneklerden biri.

iPhone'larda Denetim Merkezi nasıl özelleştirilir?
Bilim Teknoloji

4- Gizlilik ve güvenlik ayarlarını kontrol edin
Telefonda güvenliği artırmak için ayarlardan bu tip bilgilere erişip çeşitli kısıtlamalar yapmakta yarar var.

Akıllı telefonlar, gizliliğinizi ve güvenliğinizi yönetmenize yardımcı olacak çeşitli araçlara sahip. Bu kontrolleri telefonunuzda ayarlararacılığıyla kolayca bulabilirsiniz. Böylece fotoğraflar, rehber, notlar ve konum bilgileri dahil birçok bilgi korumaya alınabiliyor. Üstelik bu sayede erişimler kolayca kısıtlanabilir.

En güvenli mesajlaşma uygulaması hangisi?
Bilim Teknoloji

5- Hangi hesaplara otomatik giriş yapıyorsunuz?
Hem Android hem de iPhone'larda hesapları kontrol etmekte yarar var.

Bir akıllı telefona sahip olmanın en önemli özelliklerinden biri sadece tek bir dokunuşla e-posta ve sosyal medya hesaplarına hızlıca erişmek. Dolayısıyla cihazda otomatik olarak giriş yaptığınız hesapları kontrol edin ve burada gereksiz hesaplar gözüküyorsa mutlaka kaldırın.

A'dan Z'ye: Android telefonlarda depolama alanı açmak için 12 ipucu
Bilim Teknoloji

6- İndirdiğiniz uygulamaları gözden geçirin
İndirilen mobil uygulamalara dikkat. Yüz binlerce aplikasyon arasından zararlılar elbette çıkabiliyor, dikkatli olmakta yarar var.

İndirilen mobiluygulamalar virüs içerebilir ve verilerinizi ele geçirmek için geliştirilmiş olabilir. Dolayısıyla mutlak suretle indirilen uygulamaları ve geliştiricileri kontrol etmek gerekiyor. Aksi takdirde bazı sorunlu uygulamalarla karşılaşılabiliyor. Ayrıca doğrudan rehberi ele geçiren uygulamalar da olabiliyor, prim vermemek şart.

A'da Z'ye: Android telefonları hızlandırmak için 10 ipucu!
Bilim Teknoloji

7- Başkalarının hesaplarınıza erişmesini engellemek için ekstra güvenlik kalkanı kullanın
AppLock benzeri mobil uygulamalar sayesinde çeşitli servisleri kısıtlamak ve şifrelendirmek mümkün.

Özel verilerin olduğu bölümleri şifreleyen çeşitli uygulamalar var. Basit şifreler sayesinde bile bu önemli verileri güven altına almak mümkün oluyor.

İşte karşınızda dünyanın en güvenli akıllı telefonu: Privacy Phone
Bilim Teknoloji

8- Çevrimiçi hesaplar sayesinde cihazları uzaktan kilitleyin
Hem Android hem de iPhone'ları uzaktan kontrol edip kilitleyebilmek mümkün.

Mobil uygulamaların çok büyük çoğunluğu çalışmak için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Servislerin güncellenmesi ve uygulamanın tüm özelliklerinden yararlanabilmek için internet gerekiyor. Dolayısıyla çevrimiçi hesaplar sayesinde cihazlar uzaktan kilitlenebiliyor.

Her Android kullanıcısının mutlaka uygulaması gereken 7 teknik!
Bilim Teknoloji

9- Numaranızı gizli tutmak için üçüncü parti uygulamalar kullanın
Google Voice sayesinde oluşturulan sanal numarayla başkalarıyla iletişim kurabilirsiniz.

Gizliliği daha da artırmak için Google Voice gibi ekstra bir uygulama kullanmakta yarar var. Böylece telefon numaranızın görünmesini istemediğiniz aramalarda gerçek numara yerine sanal bir numarayla görüşme sağlamış oluyorsunuz.

Rehber: iPhone'lar için en iyi 3 şifre yönetici uygulaması!
Bilim Teknoloji

10- Hassas bilgileri telefonunuzda saklamamaya çalışın
Telefona kişisel verileri not edip saklamamak gerekiyor.

Telefonda şifre, hesap numarası ya da herhangi bir kişisel bilgiyi tutmak cazip gelse de esasında büyük risk içeriyor. Hatta belirli aralıklarla metin mesajlarını ve ses kayıtlarını silmekte yarar var.

11- Telefonunuza antivirüs uygulaması yükleyin
Başarılı bir antivirüs uygulaması seçmekte yarar var.

Telefona mutlaka bir tane antivirüs yükleyip savunmasız kalmasını önlemek gerekiyor. Böylece uygulamalar ya da internet üzerinden sisteme bulabilecek virüsler kolaylıkla engellenebiliyor. Uygulama mağazalarında birçok farklı antivirüs yer alıyor ve ücretsiz seçeneklere de kolayca erişilebiliyor.

Suya düşen akıllı telefon 10 adımda nasıl kurtarılır?
Bilim Teknoloji

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.