Samsung, dünyanın ilk 64 MP'lik akıllı telefon kamera sensörünü duyurdu

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

● Samsung, 64 MP çözünürlük sunan ISOCELL Bright GW1 kamera sensörünü duyurdu.

● Yeni sensör, özellikle düşük ışıktaki performansıyla ilgi çekecek gibi görünüyor.

● Bright GW1'in ilk kez yılın ikinci yarısında Galaxy Note 10'da kullanılması bekleniyor.

Tepe seviyesi akıllı telefonlar için 48 MP'lik arka kameralar son6 aydaki en önemli gelişmelerden biri oldu. Ama artık yavaş yavaş 'standart' halini almaya başladığı için herkes daha fazlasını istiyor. Bu noktada ise Samsung'un yeni çözümü devreye giriyor.

Mevcut tepe seviyesi akıllı telefonlarda 48 MP'lik kamera sensörleri yer alıyor. Ama Samsung'un yeni çözümünde kamera çözünürlüğü 64 GB'a yükseliyor.

ISOCELL Bright GW1 olarak isimlendirilen sensör, piyasadaki mevcut akıllı telefon kameralarından çok daha yüksek çözünürlük sunuyor. Ancak bunu mevcut 48 MP'lik sensörlerle aynı piksel boyutunu (0.8 mikron) koruyarak yapıyor. Yenisensör en basit tabiriyle fazla ışık toplayarak daha iyi fotoğraf çekilmesini sağlıyor.

Yeni sensörün en önemli avantajlarından biri de yüksek dinamik aralığı. Standart sensörlerde 60 dB'ye kadar yükselen 'yüksek dinamik aralığı', bu yeni Samsung çözümünde 100 dB'ye kadar çıkıyor.

Yüksek dinamik aralığı sunuyor

Bright GW1 aslında temelde 48 MP'lik sensörlerin varsayılan 12 MP'lik fotoğrafları elde etmesi gibi dört pikseli bir araya getirip 16 MP görüntüler üretiyor.

Ayrıca en önemli detaylardan biri de HDR performansı. Yeni sensör 100 dB'e kadar gerçek zamanlı yüksek dinamik aralığı sunuyor. Standart bir sensörün dinamik aralığının 60 dB'e yükseldiği düşünüldüğünde aslında rakamın ne kadar yüksek olduğu net bir şekilde anlaşılabiliyor.

Yeni sensörün ilk kez Samsung Galaxy Note 10'da kullanılacağı tahmin ediliyor.

Samsung Electronics'te sensör bölümünün başındaki isimlerden biri olan Yogin Park, yeni sensörlerle alakalı şu açıklamayı yapıyor:

    Akıllı telefon kameraları son birkaç yıldır günlük anları kaydetme ve paylaşmanın ana aracı oldu. Daha fazla piksel ve gelişmiş piksel teknolojileri sayesinde Samsung ISOCELL Bright GW1 ve GM2, günümüzün en iyi mobil cihazlarında günlük hayatı kaydetme biçimini geliştirecek gibi görünüyor.

En çok merak edilen ayrıntılardan biri de bu kamerasensörünün telefonlara ne zaman yerleştirileceği... Her ne kadar net bir tarih olmasa da yılın ikinciyarısında üretimin başlaması bekleniyor. Ayrıca Ağustos'ta tanıtılması beklenen Galaxy Note 10'da da bu sensörün kullanılması söz konusu.

İlginizi çekebilir:

Toplamda dört farklı Samsung Galaxy Note 10 modeli çıkabilir
Teknoloji

İddia: Yeni serinin en iddialı modeli Samsung Galaxy Note 10 Pro olabilir!
Teknoloji

Samsung Galaxy Note10 ile tüm fiziksel tuşlar ortadan kalkabilir
Teknoloji

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.