Sonunda oldu: 'Instagram, Messenger ve WhatsApp birleşiyor!'

NAZİF MENTEŞ GZT 2 DAKİKADA OKUNUR

● Daha önce iddia seviyesinde sürekli olarak dillendirilen ‘Zuckerberg platformlarının birleşmesi’ hayali sonunda gerçeğe dönüşecek.

● Facebook tarafından her yıl düzenlenen F8 Geliştirici Konferansı’nın 2019 yılı ayağı bugün içerisinde gerçekleştirilen etkinlikle başladı. Etkinlikte ‘birleşmeye’ dair açıklamalar da yapıldı.

● Açıklamaya göre üç uygulama da olduğu gibi kalacak fakat her bir uygulamadan diğerinin mesaj sekmesine erişim sağlanabilecek.

● Konferansta bahsi geçen yenilikler arasında Facebook’un mavi renkten kurtulması ve Messenger’ın sıfırdan yeniden inşa edilmesi de yer alıyor.

Facebook, her yıl yüzlerce farklı katılımcı ve yeni operasyonla birlikte düzenlediği F8 Geliştiriciler Konferansı’na büyük önem atfediyor. Şirketin en prestijli etkinliklerinden biri olarak değerlendirilen konferans, CEOMarkZuckerberg’in de katılımıyla ‘Facebook’a dair’ en özel bilgi ve değişikliklerin kamuoyuyla paylaşıldığı özel bir organizasyon olarak anılıyor.

Mark Zuckerberg ve Facebook yöneticileri, F8 Geliştiriciler Konferansı’na büyük önem atfediyor. Şirket, her konferansa özel ekipler ve tatmin edici yeniliklerle hazırlanmaya gayret ediyor.

Hemen her geliştirici konferansında olduğu gibi açılış konuşmasıyla başlayıp tüm yenilik ve planların anlatıldığı etkinlik, Facebook’un veri skandalları ve değişiklik iddialarının gölgesinde gerçekleşmesi nedeniyle de oldukça önemliydi. Birçok insan Zuckerberg tarafından yapılacak açıklamaların Facebook’un yeni yönergesi olarak kabul edileceğini düşünmekle birlikte bu açıklamaların ‘WhatsApp-Instagram ve Messenger’ın birleşmesi’ iddiasına değinen taraflarını da merak ediyordu.

‘İddialar gerçeğe dönüştü!’

Birçok insan tarafından merak edilen bu iddia birkaç ay önce dile getirildiğinde Mark Zuckerberg’in ‘tüm platformların üstün özelliklerinden ve kendine ait kitlesinden diğer platformlara avantaj sağlama’ düşüncesi içerisinde olduğu sonucu çıkmıştı. Facebook’un F8 Konferansı’nda birinci ağızdan doğrulanan bu iddialar, Mark Zuckerberg ve ‘platformları’ için yepyeni bir dönem başlatabilir.

Zuckerberg’in ‘tek platform hayali’ sonunda gerçeğe dönüşüyor.

Mark Zuckerberg’in bizzat açıkladığı birleşmeye göre, Facebook Messenger, Instagram ve Whatsapp bir arada efektif şekilde çalışacak. Üç uygulamanın da kendiözellikleri ve tüm iç dinamikleriyle kalacağı fakat tek bir uygulama üzerinden üç farklı platformdan gelen mesajlara cevap verilebileceği duyuruldu.

Bu birleşme ne anlama geliyor?

Facebook’un platformların ortak kullanılması kararı, özellikle WhatsApp’ın popülaritesini diğer platformlara da avantaj olarak taşıyabilme isteğinden kaynaklanıyor. Birçok farklı parametre içerisinde en geçerli gerekçenin bu olduğunu söylememiz gerek. Buna ek olarak, Zuckerberg’in özellikle Facebook’un son haliyle iyiden iyiye kaybettiği ‘kullanıcı dostu’ olma amacı da birleşmenin özel nedenleri arasında.

WhatsApp, Facebook Messenger ve Instagram’ın birleşmesi ‘kullanıcı dostu’ olabilme amacıyla özdeşleştiriliyor. Şirket, kullanıcıların kolaylık, güvenlik gibi konularda herhangi bir sıkıntı yaşamasını istemediğini ifade ediyor.

F8 Geliştiriciler Konferansı’nda yapılan açıklamalara göre Facebookyöneticileri, kullanıcıların mesajlaşma ihtiyaçlarını daha kolay karşılamaları gerekliliği üzerinden hareket edecek. Ayrıca, tüm mesajlar uçtan uca şifreleme ile korunacak ve güvenlik konusunda da herhangi bir problem yaşanmasının önüne geçmeye çalışılacak.

F8’den başka neler çıktı?

Üç platformun birleştirilmesi gibi oldukça ‘güçlü’ bir yeniliği kamuoyuyla paylaşan Mark Zuckerberg, platformları hakkındaki tek yenilik ve değişikliğin bu olmayacağını da ifade etti. Yeni dönemde, Facebook’ta mavi renklere veda edilmesi, Messenger’ın baştan aşağı yenilenmesi ve Instagram’da kamera tasarımının değiştirilmesi gibi yenilikler kullanıcıları bekliyor olacak.

F8 Geliştiriciler Konferansı’ndan çıkması olası değişikliklerden biri de Facebook’un alışılageldik ‘mavi tasarımından’ da sıyrılabileceği ihtimali olarak karşımızda.

Birleşme kapak: WhatsApp, Facebook Messenger ve Instagram tek bir sekme üzerinden mesajlaşmayı mümkün hale getirecek. Bu durum ‘birimize bakan hepimizi görür’ sözü ile özetlenebilir. :)

Mark Zuckerberg açıkladı: Uygulamaların tek altyapıda buluşması güvenliği artıracak
Teknoloji

33 yaşındaki Mark Zuckerberg'i, dünyanın en zengin beşinci kişisi yapan muhteşem kariyeri
Teknoloji

NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.