Windows 10 Mayıs 2019 güncellemesiyle gelen en önemli 10 yenilik!

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 3 DAKİKADA OKUNUR

● Microsoft, Windows 10 için Mayıs 2019 güncellemesini yayınladı.

● Güncellemede yeni beyaz renkli bir temadan tutun sistemde yüklü olan varsayılan uygulamaları kaldırmaya kadar birçok yeni özellik var.

● Tüm bu detaylar sayesinde işletim sistemi çok daha işlevsel ve kullanışlı hale geliyor.

Microsoft, bu hafta Windows 10'un en güncel sürümünü aktif ediyor.Mayıs 2019 Güncellemesişeklinde de geçen bu güncelleme, Windows Update aracılığıyla herkese açık hale getiriliyor. Ayrıca, önceki güncellemelerde olduğu gibi bir dizi yeni özellik ve irili-ufaklı hata düzeltmeleri içeriyor.

Windows 10'da görsel anlamdaki en büyük değişiklik Light Mode. Böylece karanlık modda tamamen pencere ve uygulama arayüzlerinin yerine işletim sistemi açık renklerde kullanılabiliyor.

Yeni bir Light Mode teması

Mayıs 2019 güncellemesinde Windows 10'a yapılan en büyük görsel değişiklik yeni tema seçeneği. Light Mode olarak isimlendirilen yeni tema, Windows 10 Home'da hemen herkesin kullandığı siyah temanın beyaz bir versiyonu olarak düşünülebilir.

Windows 10'un karanlık modu işletim sisteminin tamamında her zaman olarak çalışmıyor. Ancak bu yeni tema, standart olarak beyaz arka plan kullanan birçok uygulama sayesinde işletim sistemine genellikle iyi şekilde uyarlanmış.

Microsoft ayrıca Windows 10'un varsayılan duvar kağıtlarını da buna uygun tasarlamış durumda. Böylece tema daha şık görünüyor.

Windows Sandbox, sanallaştırma konusunda kullanıcılara yeni seçenekler sunuyor.

Windows Sandbox

Windows 10, Mayıs güncellemesinde yeni bir Windows Sandboxözelliği alıyor. Bu sistem aslında kısaca Windows 10 kullanan herkesin masaüstü ortamında uygulama başlatması için basit bir yol geliştirerek bilgisayarda bilinmeyen bir .exe çalıştırmanın korkusunu gidermeye çalışıyor. Yani Windows Sandbox belirli bir uygulamayı o sanal alana izole etmek için geçici bir masaüstü ortamı oluşturuyor.

Windows Sandbox güvenli ve tek kullanımlık olarak şekilde tasarlanmış. Bu sebeple test etmek istediğiniz uygulamayı çalıştırdığınızda tüm sanal alan silinir. Böylece, günümüzde çoğu kullanıcının yaptığı gibi bir ayrı bir sanal makine ayarlamanız gerekmez.

Tabii bu özelliği kullanabilmek için bilgisayarınızın sanallaştırma yeteneklerini desteklemesi gerekiyor. Microsoft, bu özelliği Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise'ın bir parçası olarak kullanıma sunuyor.

Windows 10 ile birlikte gelen en büyük yeniliklerden biri de varsayılan bazı uygulamaların artık kaldırılabiliyor oluşu. Böylece Groove Music, Takvim ve Hesap Makinesi gibi uygulamalar sistemden kolayca kaldırılabiliyor.

Varsayılan olarak gelen uygulamaları kaldırma

Microsoft, yavaş yavaş Windows 10 kullanıcılarının daha fazla hareket etmesini sağlayan alan sunuyor. Bunlardan biri de Mayıs 2019 güncellemesiyle sunulan yerleşik uygulamaların kaldırılabiliyor oluşu. Artık Windows 10'da varsayılan olarak yüklü gelen Groove Müzik, Posta / Takvim, Filmler ve TV, Hesap Makinesi, yeni Paint 3D uygulaması ve 3D görüntüleyici uygulamalar kaldırılabiliyor.

Camera ve Edge gibi uygulamaları ise kolayca kaldırmanın henüz bir yolu yok. Ancak Microsoft web tarayıcısı Chromium motora taşınırken Edge'i kaldırma seçeneğinin de gelecekte sisteme eklenmesi bekleniyor.

Cortana ve arama özellikleri artık daha bağımsız şekilde kullanılabiliyor.

Cortana ve arama seçeneği ayrıldı

Windows 10'da Cortana dijital asistanın hayranı değilseniz Microsoft'un son yayınladığı güncelleme de sizin için yeni seçenekler sunuyor diyebiliriz. Çünkü Microsoft artık Windows 10 görev çubuğundaki arama ve Cortana'yı ayırarak daha işlevsel hale getiriyor.

Yeni arama arayüzü en çok kullanan uygulamalarınızı, en son etkinliklerinizi ve dosyalarınızı, uygulamalar, belgeler, e-posta ve web sonuçlarına göre filtreleme seçenekleriyle sunuyor.

Genel olarak Windows 10'un arama sistemi kötü bir deneyim sunuyor. Microsoft, geçen sene arama sistemini açıklayarak yeni hizmetin Office ve Windows'ta arama sonuçlarını güçlendireceğini söyledi. Bu güncelleme sonrasında Windows 10'un daha güçlü arama özelliklerine sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle rastgele bir we bsonucu yerine aradığınız dosyayı ve uygulamayı bulabilirsiniz.

Windows 10 Mayıs güncellemesiyle Başlat Menüsü de daha derli toplu.

Temiz bir başlat menüsü

Microsoft, temel özelliklerden biri olarak başlat menüsünü de karmaşıklıktan arındırıyor. Ayrıca bu alana sabitlenmiş uygulamaların sayısı azaltılırken farklı bir şekilde gruplanıyor olması da derli-toplu bir görünüm sağlıyor.

Ekran parlaklığını hızlıca artırma seçeneği

Önemli olan küçük değişikliklerden biri de yeni bir ekran parlaklığı artırma seçeneği. Bildirim merkezinde bulunan yeni bir kaydırma çubuğu, ekran parlaklığının hızlıca artmasını ve azalmasını sağlıyor.

Ayrıca bu yenilik farklı ekran parlaklığı seviyelerini ince şekilde ayarlamanızı sağlar. Yani %33 ekran parlaklığı istiyorsanız bunu gerçekten yapabilirsiniz.

Kaomoji sayesinde kullanıcılar birbirlerine bilgisayar üzerinden emojiye benzer fakat yalnızca özel şekiller ve harflerle oluşturulmuş ifadeler gönderebiliyorlar.

Kaomoji seçenekleri

Microsoft, Windows 10'da bilgisayar üzerinden arkadaşlarınıza kaomoji göndermenizi kolaylaştırır. Mayıs 2019 güncellemesiyle çok sayıda kaomoji arasından seçim yapabilir ve diğer sembollere de hızlıca erişebilirsiniz.

Artırılmış gerçeklik destekli masaüstü uygulamaları

Microsoft, yeni güncellemeyle Windows VR desteğini daha da geliştiriyor. Kulaklıklar daha önce SteamVR oyunlarını ve Universal Windows uygulamalarını çalıştırmakta sınırlıyken şimdi Spotify, Visual Studio Code ve Photoshop gibi masaüstü uygulamalarının MixedReality uygulamasıyla başlamasına izin veriyor.

Windows Update artık güncellemeleri duraklatmanıza izin veriyor

Microsoft nihayet Windows 10 kullanıcılarını dinledi ve Mayıs 2019 güncellemesinin yüklemesiyle ilgili daha fazla kontrol seçeneği sunmaya başladı. Artık tüm Windows 10 kullanıcıları güncelleştirmeleri duraklatabilecek ve en yeni ana sürümü ne zaman yükleyebileceğini seçebilecek.

Yani böylece Windows 10 kullanıcıları en son güncellemeden kaçınarak mevcut sürümde kalabilecek ve aylık güvenlik güncelleştirmelerini almaya devam edecek.

Microsoft ayrıca Windows güncellemelerine alan ayırma şeklini de değiştiriyor. Yeterli boş alan yoksa bazı güncellemeler yüklenmiyor; bu nedenle Microsoft Windows Update'e 7 GB civarında disk alanı ayırıyor. Bu, daha sınırlı depolama alanı olan cihazların her zaman en son güvenlik ve özellik güncellemelerini sorunsuz yükleyeceği anlamına geliyor.

Windows 10'da şifresiz bir Microsoft hesabıyla oturum açın

Microsoft, güvenlikten fedakarlık yapmadan şifrelere olan bağımlılığı azaltmak istiyor. Mayıs 2019 güncellemesiyle birlikte sadece bir telefon numarasıyla Windows 10 bilgisayarları ayarlayabilir ve oturum açabilirsiniz.

Sadece kullanıcı adı olarak telefon numarası girerek şifre olmadan Microsoft hesabı oluşturabilirsiniz. Böylece cep telefonunuza gelen kod vasıtasıyla giriş yapabilirsiniz.

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.