Araç sahipleri dikkat! Kış lastiği takmayana 625 lira ceza

HABER MASASI GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Türkiye genelinde şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araç için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başlayacak ve 1 Nisan 2020 itibariyle son bulacak. Kış lastiği bulundurmayan ticari araç sürücülerine 625 lira para cezası uygulanacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Bu zorunluluk çerçevesinde şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araç için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başlıyor. Kurala uymayan sürücülere ise 625 lira para cezası uygulanacak.

625 lira para cezası uygulanacak

Kara yollarındaki belirlenen trafik denetleme noktalarında yapılacak olan uygulamada kış lastiği bulundurmayan ticari araçlar sürücülerine 2918 Sayılı KTK`nın 65/a Maddesi gereğince 625 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği taktırmadan ikinci seferde de uygulamaya takılan sürücünün aracı ise kanun gereğince trafikten men edilecek.