Atak Faz-2 ilk uçuşunu yaptı: Teslimat için hedef 2020 ortası

HABER MASASI AA, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerinde Atak Faz-2 helikopterinin ilk uçuşu başarıyla gerçekleştirildi. Türkiye için bu önemli gelişme sosyal medyadan duyuruldu. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir "2020 ortasından itibaren teslim etmeyi hedefliyoruz." dedi.

Atak Faz-2 helikopterinin ilk uçuşu Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerinde başarıyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurdu.

"Teslimat için hedef 2020 ortası"

Demir, "Atak'ın lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleriyle donatılmış Faz-2 versiyonu ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Yerlilik oranı daha da artan Atak Faz-2 helikopterlerini, yapılacak detay testlerden sonra 2020 ortasından itibaren teslim etmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Atak lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleriyle donatıldı. AA

İlk aşamada 21 Faz-2 teslim edilecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen T129 Atak Projesi kapsamında bugüne kadar TUSAŞ tarafından üretilen 53 Atak helikopterinin güvenlik güçlerine teslimatı yapıldı. Atak Faz-2 konfigürasyonundan ise ilk aşamada 21 helikopter teslimatı gerçekleştirilecek.

Detay testlerden sonra 2020 ortasından itibaren teslim edilmesi hedefleniyor.

Faz-1 ile Faz-2 arasındaki fark ne?

T129 Projesi'nde Faz-2 helikopterinin Faz-1 ile temel farkı, elektronik harp sistemleri.

Helikopterde, RWR (Radar İkaz Sistemi), RFJ (Radyo Sinyal Karıştırıcısı), LWR (Lazer İkaz Sistemi) gibi sistemler yer alıyor.

Faz-2'de ayrıca 9681 V/UHF Radio (Yüksek/çok Yüksek Bant Telsizi) da bulunuyor.

İlk aşamada 21 helikopter teslimatı gerçekleştirilecek.

Gökbey helikopteri ilk sertifikasyon uçuşunu yaptı
Dünya Politika

TUSAŞ 10 yıllık hedefini belirledi
Dünya Politika