Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memmedov istifa etti

HABER MASASI İHA 1 DAKİKADA OKUNUR

Son dakika bilgisine göre Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memmedov istifa etti. Azerbaycan parlamentosu Başbakanlık görevi için Ali Asadov'un adaylığını onayladı.

Azerbaycan Milli Meclisi, Nevruz Memmedov'un istifasının ardından ülkenin yeni başbakanını belirlemek için toplandı.

Meclis Başkanı Oktay Esedov başkanlığında toplanan meclis Azerbaycan’ın yeni Başbakanının Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Asadov’un atanmasını görüştü.

Ali Esedov, yapılan oylamayla Azerbaycan'ın yeni Başbakanı seçildi.

Başbakan Esedov, oylamadan sonra yaptığı konuşmada, kendisine duyulan güven için teşekkür etti.

Azerbaycan Milli Meclis'inin bugünkü 14 gündeminden bir tanesi yeni başbakanın onaylanmasıydı. Meclis Başkanı Oktay Asadov, Başbakan Novruz Memmedov'un Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e istifasını sunduğu bildirdi. Oktay Asadov, Memmedov'un istifasının kabul edildiğini, Cumhurbaşkanı Aliyev'in, Başbakanlığa Ekonomik Konulardan Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Asadov'u önerdiğini duyurdu.Başbakan Novruz Mammadov'un Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e istifasını sunmasının ardından Ali Asadov'un yeni başbakan olarak atanması bugün Azerbaycan Milli Meclisi tarafından onaylandı.

Ekonomik Konulardan Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev yapan Ali Asadov böylece Azerbaycan'ın yeni Başbakanı oldu.

Ne olmuştu?

Bugün istifa eden Azerbaycan Başbakanı Nevruz Mammadov, 21 Nisan 2018'den itibaren bu göreve getirilmişti.

Novruz Mammadov, 21 Nisan 2018'den bu yana başbakanlık görevini yürütüyordu.

Ali Asadov

Ali Asadov kimdir?

Yeni Başbakan Ali Asadov 30 Kasım 1956'da Nahçıvan'da doğdu. İlk ve orta öğretimini 1974'te Bakü'de tamamlayan Asadov, 1978'te ise Moskova Ulusal Ekonomi Enstitüsü'nden mezun oldu.

1978 yılında Azerbaycan'ın İlimler Akademisi'nin Ekonomi Enstitüsü'nde meslek hayatına başlayan Asadov, askerlik hizmetini 1978-1980 tarihleri arasında tamamladı.

1980-1989 arasında tekrar enstitüye dönerek kıdemli asistan olarak çalışan Asadov, 1989-1995 arasında yardımcı profesör vasfıyla Sosyal Yönetim ve Politoloji Enstitüsü'nde Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.

1995-2000 yılları arasında Azerbaycan Milli Meclisi'nde milletvekilliği yapan Asadov, 17 Nisan 1998'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Ekonomi Yardımcısı, 29 Kasım 2012'de ise Asadov, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı'na atandı. 2017 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Ekonomi Yardımcısı olarak görev yapan Ali Asadov, en son Ekonomik Konulardan Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev yapıyordu.