Bakan Çavuşoğlu'ndan harekatla ilgili açıklama

HABER MERKEZİ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu, Fırat'ın doğusuna yapılması planlanan harekat ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "ABD Başkanı Trump, çekileceklerini söyledi. Bu bizim BM Şartı'ndan ve BMGK kararlarından, uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızdır. Bizim tek hedefimiz buradaki teröristler" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fırat'ın doğusuna yapılacak operasyonla ilgili "Tek hedefimiz bölgedeki teröristler" diyerek "Uluslararası çerçevede Gerek askerlerimiz gerek biz, BM ve Suriye dahil bildirimde bulunacağız. Bu harekat önemli bir harekat olacak. Göçmenlerin de güvenle buraya dönmesi mümkün olacak" şeklinde konuştu,

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle;

"Bölücü terör örgütünün amacı Suriye'yi bölmektir"

300 binden fazla Suriyeli Kürdü sürgüne gönderdiler, Türkiye'de yaşıyorlar. Bu bölücü bir terör örgütüdür, asıl amacı Suriye'yi bölmektir, biz Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyoruz. Tüm bu sebeplerden buraya operasyon kararı almıştık. ABD Başkanı Trump da bu görüşte olduğunu, çekileceklerini söyleyince bir harekat başlattık. ABD'nin tavrının oyalama olduğunu görünce, Cumhurbaşkanımız Trump'a bizi oyalıyorsunuz, biz kendi başımıza harekat başlatacağız dedi.

"Bizim tek hedefimiz teröristler"

  • Bu bizim uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızdır. Harekatımızı da bu çerçevede gerçekleştireceğiz. Uluslararası çerçevede Gerek askerlerimiz gerek biz, BM ve Suriye dahil bildirimde bulunacağız. Bu harekat önemli bir harekat olacak. Göçmenlerin de güvenle buraya dönmesi mümkün olacak. Bizim tek hedefimiz buradaki teröristler. Suriye'nin bütünlüğüne önemli bir katkıda bulunacağız.

Milli Savunma Bakanı Akar'dan harekat ile ilgili açıklama
Dünya Politika

Eli kulağında: Fırat'ın doğusuna yapılacak olası operasyonda neler hedefleniyor?
Dünya Politika

H HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.