Baskılara dayanamayıp istifa etmişti: Meksika'nın iltica teklifini kabul etti

HABER MASASI AA, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Bolivya'da sokaklardaki hareketlilik peşinden siyasi çalkantıları getirdi. Baskılar karşısında direnç gösteremeyen Bolivya Devlet Başkanı Morales istifa etmişti. Böylece Bolivya'nın 'eski' başkanı olan Morales, Meksika'nın sunduğu iltica teklifini kabul etti.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales ile ilgili teklifi yaptığı telefon görüşmesinin ardından yazılı açıklama ile duyurdu.

Bolivya'daki olayları ilk andan itibaren darbe olarak niteleyen ve Morales'e sığınma sağlamaya hazır olduklarını vurgulayan Ebrard, "Devlet Başkanı Morales'in, biraz önce yaptığımız telefon görüşmesinde, davetimizi kabul ettiğini ve siyasi sığınmacı olmak için resmi olarak başvurduğunu açıklıyorum." ifadesini kullandı.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard

Morales'in can güvenliği için önlem alınmalı

Ebrard, Bolivya Dışişleri Bakanlığını da konuya ilişkin bilgilendirdiklerini ve Morales'in uluslararası haklar çerçevesinde can güvenliğinin sağlanması için önlem alınmasını istediklerini vurguladı.

Meksika Dışişleri Bakanı Ebrard, Morales’in önceki gün istifa etmesinin ardından tepki göstermiş ve "Bolivya'da geçen yüzyılda Latin Amerika'da yaşanana benzer, devam eden bir askeri operasyon var, biz bunu reddediyoruz. Darbeye hayır." ifadesini kullanmıştı.

"Yakında daha güçlü bir şekilde döneceğim"

Morales, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, iltica teklifi için Meksika'ya teşekkür ederek, "Kardeşlerim, Meksika'ya gitmek üzere yola çıkıyorum. Politik nedenlerden dolayı ülkeden ayrılmak canımı acıtıyor. Yakında daha güçlü bir şekilde döneceğim." ifadelerini kullandı.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, düzenlediği basın toplantısıyla ülkesinin yaptığı iltica teklifini Morales'in kabul ettiğini ve Meksika'nın göndereceği askeri uçakla ülkeye getirileceğini açıklamıştı.

Bu arada, Meksika, Bolivya'da Morales'i istifaya götüren süreci darbe olarak değerlendiren ülkeler arasında yer alıyordu.

Morales'e istifa çağrısında bulunan Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman

Ne olmuştu?

Bolivya'da 20 Ekim'de düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından muhalefet seçimlerde hile yapıldığını iddia etmiş ve taraflar karşılıklı olarak destekçilerini sokak gösterilerine çağırmıştı.

Tartışmalı seçim sonuçlarının ardından günlerdir seçimlerin iptal edilmesini ve tekrar seçime gidilmesini isteyen muhalifler, Evo Morales'in tekrar seçim yapılacağı duyurusunun ardından, Morales'in katılmadığı seçimler düzenlenene kadar protestoların devam edeceğini açıklamıştı.

Morales, Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman'ın istifa çağrısının ardından görevi bırakmıştı.

Bolivya devlet başkanı istifa etti
Dünya Politika

Bolivya'da askeri darbe: Evo Morales görevini bırakmak zorunda kaldı
Dünya Politika