Bitcoin elektriği resmen sömürüyor

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Son dönemlerin en çok gündeme gelen kripto para birimi Bitcoin bu defa da tükettiği elektrikle gündemde. Bitcoin, yıllık ortalamada yaklaşık 60 terawatt elektrik tüketimi ile tam 176 ülkeden daha fazla elektrik harcıyor.

Kripto para birimi Bitcoin, Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan verilere göre yıllık yaklaşık 60 terawatt elektrik tüketimi ile dünyada 176 ülkeden daha fazla elektrik tüketiyor.

Amerikan Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA)'nin sitesinde ülkelerin 2016 yılında tükettiği elektrik miktarları listesinden ve Cambridge Üniversitesitarafından yayımlanan Bitcoin Elektrik Tüketimi İndex'inden elde ettiği verilere göre Bitcoin, aralarında İsviçre, Yunanistan ve Portekiz'in de bulunduğu 176 ülkeden daha fazla elektrik tüketiyor.

6 milyon dolarlık Bitcoin transferi yapıldı
Gündem

Bitcoin yıllık verilerin toplamına göre tam 176 ülkeden daha fazla elektrik harcıyor.

Türkiye 2018'de 292 terawatt tüketti

  • Türkiye ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın verilerine göre 2018'de 292 terawatt elektrik tüketti. Bu da Bitcoin'in Türkiye'nin elektrik tüketiminin yaklaşık 5'te 1'i kadar elektrik tükettiği anlamına geliyor. Yine Cambridge Üniversitesi'nde edinilen bilgiye göre dünyada tüketilen toplam elektrik miktarı 20,863 terawatt olurken, bitcoinin kullanımı ise bu kullanımın yüzde 0,28'ine tekabül ediyor.

Küresel bilinmezlik 'Bitcoin' ve 'altına' hücum ettirdi
Gündem

Kripto para dünyasında neler oluyor: 'Bitcoin, 20 bin doları aşacak mı?'
Teknoloji

Bitcoin neden yüksek enerji tüketiyor?

Kripto para birimi Bitcoin sisteminde yapılan bütün işlemler kripto para birimine bağlı bütün bilgisayarlada kaydediliyor. Sistemde elektrik üretimine neden olan esas etmen ise madenci olarak adlandırılan ve bitcoin üreten kişiler oluyor. Madenciler çok sayıda gelişmiş bilgisayar ile bu işlemleri yapmak zorunda oldukları için yoğun elektrik tüketimine neden oluyor.

Dünyaca ünlü şirketlerden Facebook’un kripto para projesine yatırım
Teknoloji

Göstermelik yenilik: 'Kripto para ile ödeme ve transfer işlemleri neden tercih edilmiyor?'
Teknoloji

Bitcoin ATM'si para saçtı, vatandaşlar şaşkına döndü
Olay, İngiltere'nin başkenti Londra'daki bir Metro istasyonunda meydana geldi. Bir görgü tanığı tarafından kayda alınan görüntüde, ATM'nin dışarıya 20 Sterlinlik banknotlar saçtığı görüldü. ATM'den para çekmeye çalışan adam ise ATM'nin önüne bir çanta koyarak, paralar dışarı ve çantaya düşerken gülerek izledi. Öte yandan, bir güvenlik görevlisi ise ATM'nin önünde durarak dışarı saçılan paraları korumaya çalıştı. İstasyonda bulunan kişiler ise olayı şaşkınlıkla izledi.

HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.