Bu hafta ne oldu?

ÜMMÜ GÜLSÜM DURMUŞ DİĞER, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Geride bıraktığımız hafta yaşanan gelişmeleri sizler için derledik. İşte öne çıkan haberler...

A Milli Takım'dan büyük başarı!

A Milli Takım tarihinde ilk kez Fransa'yı yenerek büyük bir başarı elde etti. 2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri H Grubu üçüncü maçında Türkiye, Fransa’yı 2-0 mağlup etti ve grupta 3’te 3 yaparak liderliğe yükselmeyi başardı.

Fransa’yı domine eden millilerimizin yaş ortalaması yalnızca 25.7 idi.

Bir Oluruz Yolunda: 16 maddede Fransız İhtilali
Spor

Ramazan Bayramı coşkuyla kutlandı

Ramazan bayramı dünyanın dört bir yanında coşkuyla kutlandı. Bayramı İstanbul’da geçiren vatandaşlar, tarihi ve turistik mekanlara akın etti.

Bayramda Eminönü meydanı

Bayram tatilinde trafik kazaları can aldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bayram tatilinin ilk 8 gününde 70 vatandaşın trafik kazlarında hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kazalarda 70 kişi hayatını kaybetti.

Sudanlı muhaliflere göre ölü sayısı 108'e yükseldi

Sudanlı Muhalif Doktorlar, güvenlik güçlerinin pazartesi günü başkenttegöstericilere müdahalesinde yaşamını yitirenlerin sayısının 108'e yükseldiğini ileri sürdü.

Sudan’daki olaylar

Trump'ın İngiltere ziyareti

Başkanı Donald Trump'ın İngiltere ziyaretinin yankıları

sürüyor. Londra'da on binlerce kişinin protesto ettiği Trump, 20'yi bulmayan destekçilerinin "asıl kalabalık" olduğunu iddia etti.

ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump'ı Galler Prensi Charles karşıladı.

Trump'ın matematikle imtihanı: Destekçilerinin 'asıl kalabalık' olduğunu iddia etti
Gündem

Cahit Zarifoğlu'nun vefatının 32. yılı

Edebiyatın zarif şairi Cahit Zarifoğlu’nun vefatının üzerinden 32 yıl geçti.

Cahit Zarifoğlu

Edebiyatın 'Zarif' şairinin vefatının üzerinden 32 yıl geçti
Gündem

ABD vizesi için yeni kurallar

ABD vizesi almak isteyenler artık başvuru formunda son 5 yılda kullandığı sosyal medya hesaplarının adreslerini paylaşmak zorunda kalacak.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar nedeniyle, ABD'nin ulusal güvenlik kaygıları gereği vize talebinin reddedilmesi mümkün olacak.

Chernobyl dizisi dünya gündeminde

HBO tarafından yayınlanan mini dizi Chernobyl, kısa süre içerisinde tüm dünyada büyük bir izleyici kitlesi yakalamayı başardı.

'Chernobyl!'

Bir diziden çok daha fazlası: 'Chernobyl!'
Hayat

Korsanla mücadelede teknolojik denetim

Kültür ve Turizm Bakanlığınca gelişmiş teknolojik imkanlara sahip 400 elektro optik cihaz, bandrol ihlallerinin tespiti için çalışan il denetim komisyonlarının hizmetine sunuldu.

Eyfel Kulesi'nde yeni bir etkinlik

Fransa'nın başkenti Paris'in sembollerinden Eyfel Kulesi özel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler, kuleye kurulan platformdan çelik halatla inerek Paris manzarasının tadını çıkarıyor.

Eyfel Kulesi'nden 800 metrelik zip-line heyecanı
Fransa'nın başkenti Paris'in sembollerinden Eyfel Kulesi özel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler, kuleye kurulan platformdan zip-line yani çelik halatla inerek Paris manzarasının tadını çıkarıyor. Paris manzarası ile saatte 90 kilometre hızla aşağı kayan ziyaretçiler benzersiz bir deneyim yaşıyor.

Kurulan geçici zip-line, Fransız Açık'ı kutlamak için Fransız maden suyu markası Perrier tarafından başlatılan ve Eyfel Kulesi'nin 130. yıldönümü ile aynı zamana denk gelen bir girişim.

Amazon'un yeni drone teslimat hizmeti

Amazon, drone ile 30 km mesafeyi hızlıca uçup 5 pound altındaki paketlerin teslimatlarını bu şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Amazon Prime Air

Amazon'un yeni drone teslimat hizmeti uçuşa artık bir adım daha yakın
Teknoloji

Trabzonspor'da Ünal Karaman'ın sözleşmesi uzatıldı

Trabzonspor'da, geçen sezon takımın başında görev yapan teknik direktör Ünal Karaman için Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde imza töreni düzenledi.